Ավստրիան կանչել է Թուրքիայի դեպանին ԱԳՆ երկրում հօգուտ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի տեղի ունեցած ցույցերից հետո: Այդ մասին հայտնել է Ավստրիայի ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցը, հայտնում է ՌԲԿ-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Նա պատմել է, որ դեսպանին առաջարկվել է պարզաբանել` արդյոք թուրքական իշխանություններն են հորդորել հազարավոր մարդկանց Ավստրիայում դուրս գալ փողոց վերջին օրերին` սատարելով Էրդողանին պետական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո:
«Մենք ապացույցներ ունենք, որ «հօգուտ» Էրդողանի ցույցերը, որոնք կազմակերպվել էին Վիեննայում, նախաձեռնվել են անմիջապես Թուրքիայից»,-ասել է նախարարը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Anadolu գործակալությունը, հազարավոր մարդիկ Եվրոպայում, Ամերիկայում, Աֆրիկայում, Մերձավոր Արևելքում և Ասիայում դուրս են եկել փողոց` բողոքելով Թուրքիայում պետական հեղաշրջման դեմ: Հայտարարեվլ էր, որ Վիեննայում ակցիային մասնակցել է մոտ 6.000 մարդ:

Австрия вызвала посла Турции после демонстрации в Австрии в поддержку президента Турции Тайипа Эрдогана. Об этом сообщил министр иностранных дел Австрии Себастьян Курц передает РБК со ссылкой на Reuters.
Он рассказал, что послу будет предложено ответить на вопрос, поощряли ли турецкие власти тысячи людей в Австрии к тому, чтобы выйти на улицы в последние дни в знак поддержки Эрдогана после неудачной попытки госпереворота.
«У нас есть доказательства того, что демонстрации «за» Эрдогана, которые имели место в Вене, были инициированы непосредственно из Турции», — сказал министр.
Как сообщало агентство Anadolu, тысячи людей в Европе, Америке, Африке, на Ближнем Востоке и в Азии вышли на улицы в эти выходные в знак протеста против неудавшегося переворота в Турции. Сообщалось, что в Вене в такой акции приняли участие 6 тыс. человек.