22 Հուլիս 2016 - 06:05 AMT
Ռսաստանից Թուրքիա կանոնավոր չվերթները կվերսկսվեն հուլիսի 22-ին: Այդ մասին հայտարարել է «Ռոսավիացիան»: «Քանի որ թուրքական կողմը երաշխիքներ է տրամադրել ավիացիոն անվտանգության ապահովմանն ուղղված խստացված միջոցների կիրառման վերաբերյալ, 20162. հուլիսի 22-ից սկսած կանոնավոր չվերթների իրականացման նախկինում գործող բոլոր սահմանափակումները չեղարկվում են»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը հայտնել է նաև, որ Ռուսաստանը հավաստիացումներ է ստացել Թուրքիայից երկրի օդանավակայաններում անվտանգության խստացված միջոցներ սահմանելու վերաբերյալ: Թռիչքները կվերսկսվեն հուլիսի 22-ից: Դա հաստատել է նաև «Աերոֆլոտ» ավիաընկերությունը:
«Աերոֆլոտը» սկսում է տոմսերի վաճառքը դեպի Ստամբուլ և Անթալյա բոլոր կանալներով»,-ասվում է ավիաընկերության կայքում:
Դեպի Թուրքիա ավիաչվերթների ժամանակավոր արգելք էր սահմանվել հուլիսի 16-ին` Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձից հետո: Այն ժամանակ էլ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարեց դուրս բերել ՌԴ քաղաքացիներին այդ երկրից: Չարթերային հաղորդակցությունը ՌԴ և Թուրքիայի միջև մինչ օրս չի գործում` այդպիսի որոշում Մոսկվան կայացրեց 2015-ի նոյեմբերին, երբ թուրքական օդուժը խոցեց ռուսական ինքնաթիռը Սիրիայի երկնքում:

22 Июль 2016 - 05:40 AMT
«В связи с гарантиями о принятии повышенных мер обеспечения авиационной безопасности, предоставленными турецкой стороной, начиная с 00:00 22.07.2016 отменяются все ранее введенные ограничения на выполнения регулярных рейсов», – говорится в сообщении ведомства, пишет Deutsche Welle.
В Минтрансе РФ также сообщили, что Россия получила от Турции заверения о принятых мерах повышенной безопасности в аэропортах на территории страны.
Возобновление полетов с 22 июля подтвердила авиакомпания «Аэрофлот».
«Аэрофлот открывает продажи авиабилетов в Стамбул и Анталью по всем каналам», – указано на сайте авиакомпании.
Временный запрет на выполнение регулярных рейсов в страну Россия ввела 16 июля – после попытки военного переворота в Турции. Тогда же президент РФ Владимир Путин поручил организовать вывоз российских граждан из этой страны. Чартерное авиасообщение между РФ и Турцией до сих пор закрыто – это решение Москва приняла после того, как турецкие ВВС сбили российский Су-24 в ноябре 2015 года.