Ֆրանսիայում Նիսի ահաբեկչության գործով մեղադրանք է ներկայացվել 5 կասկածյալի, հայտնում է ՌԲԿ-ն Le Figaro-ի վրա հղումով:
3 թունիսցի մեղադրվում է ահաբեկչական դրդապատճառներով սպանություններին մեղսակից լինելու և զենք պահելու մասին օրենքը խախտելու մեջ: Վերջին հոդվածով մեղադրվում է ևս 2 հոգի` Ալբանիայից: Ըստ քննության, հենց նրանք են զենք մատակարարել ահաբեկչին: Բոլոր կասկածյալները ձերբակալվել են:
Ընդհանուր առմամբ Նիսում ահաբեկչության գործով 7 մարդ է ձերբակալվել, այդ թվում ահաբեկչի նախկին կինը:
Հուլիսի լույս 15-ի գիշերը ահաբեկչություն է տեղի ունեցել ֆրանսիական Նիսում` բեռնատարը մխրճվել է Բաստիլի գրավման օրը նշող մարդկանց ամբոխի մեջ, որոնք դիտում էին տոնական հրավառությունը: Մեքենայից նաև կրակ են բացել մարդկանց ուղղությամբ: Վերջին տվյալներով 84 մարդ է զոհվել, այդ թվում երեխաներ: Զոհվածների թվում շատ են օտարերկրացիները: Մոտ 100 վիրավոր կա:
Մինչ արգելակելը բեռնատարը մոտ 2 կմ է անցել` վրաերթի ենթարկելով մարդկանց: Ոստիկանները գնդակահարել են ահաբեկչին: ԶԼՄ-ները պարզել են, որ ղեկին տեղի բնակիչ է եղել` 31-ամյա թունիսցի: Մեքենայում մեծ քանակությամբ զինամթերք է հայտնաբերվել:Նիսում ահաբեկչության զոհերի թվում նաև ՀՀ քաղաքացի կա:

Во Франции предъявили обвинения пятерым подозреваемым в связях с террористом, протаранившим толпу на набережной в Ницце, передает РБК со ссылкой на Le Figaro.
Трое выходцев из Туниса обвиняются в причастности к убийствам по террористическим мотивам и нарушении закона о хранении оружия. По последней статье также обвиняются еще двое — пара из Албании. По мнению следствия, именно они поставляли оружие террористу. Все пятеро были заключены под стражу.
Всего по делу о теракте в Ницце были задержаны семь человек, в том числе бывшая жена террориста.
Вечером 14 июля грузовик на полном ходу врезался в толпу на Английской набережной в Ницце, где собрались тысячи людей, чтобы посмотреть праздничный салют по случаю Дня взятия Бастилии. За рулем грузовика находился 31-летний выходец из Туниса Мухамед Булель.
В результате атаки, которую власти Франции назвали терактом, погибли 84 человека. Позже ответственность за произошедшее взяла на себя запрещенная в России экстремистская группировка «Исламское государство», однако следствию пока не удалось обнаружить связи Булеля с этой организацией.