«Սասնա ծռերի» անդամ Վարուժան Ավետիսյանը քննադատել է հուլիսի 22-ին Խորենացի փողոցում ծավալված իրադարձություններում ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր ՆԻկոլ Փաշինյանի դերակատարությունը:«Ճիշտ բան չի արել պարոն Փաշինյանը, փորձել է փաստորեն, առանց երկմտելու կարող եմ ասել, որ փորձել է օգտագործել բարձրացող ժողովրդական շարժումը իր անձնական, կուսակցական նեղ շահերը սպասարկելու համար, ինչը դատապարտելի երևույթ է: Հուսով եմ այսուհետ պարոն Փաշինյանը ձեռնպահ կմնա նման քայլեր կատարելուց», – ասել է նա «Հրապարակի» հետ զրույցում:
Հուլիսի 20-ի երեկոյան ու լույս 21-ի գիշերը Խորենացի փողոցում բախման հետևանքով տուժել է 51 անձ, 26-ը՝ ոստիկան: 136 մարդ բերման է ենթարկվել: Բախումները սկսվել են Նիկոլ Փաշինյանի՝ հատվածից հեռանալուց հետո, և դադարել, երբ պատգամավորը վերադարձել ու բանակցություններ էր վարել ցուցարարների, ոստիկանների ու «Սասնա ծռերի» հետ: Հաջորդ օրը՝ հուլիսի 21-ին Փաշինյանը հայտարարել է, որ ընթացող բողոքի ակցիան ղեկավարելու կամ կոորդինացնելու որևէ հավակնություն չունի ու ինչպես նախկինում, այդպես էլ այժմ պնդում է ճգնաժամի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը: «Եթե մարդիկ գտնում են, որ իմ ներկայությունը վնասում է իշխանափոխության իրականացմանը, ուրեմն սրանից հետո Խորենացի փողոցում կլինեմ այն դեպքում, երբ ցուցարարները դրա անհրաժեշտությունը տեսնեն… երեկվա իրադարձություններից և դրան հաջորդած մեկնաբանություններից հետո ես կոնկրետ ինձ համար, մեզ համար անելիք չեմ տեսնում», – ասել է նա:
Հուլիսի 22-ին նա հայտարարել է, որ կմիանա Խորենացի փողոցում ժողովրդին, ու երեկոյան ժամը 20:00-ին ելույթով է հանդես եկել ժողովրդի առաջ, որում ասել է, որ պաշտպանում է Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջն ու պատրաստ է ստանձնել խաղաղ ցույցերի կազմակերպման ընթացքը:

23 Июль 2016 - 12:34 AMT
Варужан Аветисян: Пашинян постарался использовать протесты в Ереване в своих личных и партийных интересах
Член захватившей полк ППС в Ереване вооруженной группы «Сасна црер» Варужан Аветисян раскритиковал оппозиционного депутата НЦ РА Никола Пашиняна, который 22 июля выступил с заявлением на улице Хоренаци близ захваченного здания полка ППС.
«Господин Пашинян поступил непрвильно, он, фактически, попробовал поднимающееся народное движение использовать в личных, узко партийных интересах, а это – предосудительное явление. Я надеюсь, что впредь господин Пашинян будет воздерживаться от таких шагов», – сказал Аветисян в беседе с изданием «Грапарак».
С вечера 17 июля на улице Хоренаци близ здания захваченного полка ежедневно проходят акции протеста сторонников захватчиков полка ППС в Ереване. 20 июня одна из них переросла в столкновения между демонстрантами и полицией, в результате чего пострадал 51 человек, 136 были задержаны.
Столкновения начались после того, как территорию покинул Никол Пашинян, и прекратились после его возвращения и призыва успокоиться, а также переговоров с членами группы «Сасна црер». 21 июля Пашинян заявил, что не претендует на руководство акцией протеста и координацию народного движения и все также считает необходимым мирное урегулирование ситуации.
«Если люди считают, что мое присутствие мешает смене власти, то впредь я буду появляться на Хоренаци, если демонстранты сочтут необходимым… После вчерашних событий и последовавших за ними комментариев я считаю, что конкретно мне, нам там делать нечего», – сказал он.
22 июля Пашинян заявил, что присоединится к народу на улице Хоренаци, и в 20:00 выступил, призывая президента Армении Сержа Саргсяна сдаться. Он также заявил, что готов лично организовывать мирные акции протеста.
Утром 17 июля группа вооруженных лиц, называющая себя «Сасна црер», захватила здание отделения полиции в районе Эребуни на окраине Еревана, требуя освободить содержащегося под арестом участника карабахской войны Жирайра Сефиляна, обвиняемого в незаконном приобретении и хранении оружия. Группа захватила находящихся в здании людей, а также прибывших туда для проведения переговоров заместителя начальника полиции Армении Вартана Егиазаряна и замначальника полиции Еревана Валерия Осипяна.