25 Հուլիս 2016 - 13:41 AMT
Իրանի հյուսիսարևմտյան Քուրդիստան և Արևմտյան Ադրբեջան նահանգներում Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) 2 ահաբեկչական խմբավորում է ոչնչացրել: Այս մասին հուլիսի 24-ին հայտնել է ԻՀՊԿ հրամանատար, բրիգադային գեներալ Մաջիդ Արջմանդֆարը:
Ըստ Արջմանդֆարի` ԻՀՊԿ-ն ոչնչացրել է 23 ահաբեկչի և վնասներ է հասցրել նրանց բազաներին: Նա նաև հայտնել է, որ Իրանի հյուսիս-արևմուտքում ընդհանուր առմամբ գործում է 5 ահաբեկչական խմբավորում,իրանական Press TV-ին հղումով գրում է Razm.info-ն:
Հուլիսի 22-ին Արևմտյան Ադրբեջան նահանգում ԻՀՊԿ-ն փորձել է վնասազերծել ևս 4 ահաբեկչի, ովքեր փորձում էին Թուրքիայից հատել Իրանի սահմանը: Ահաբեկիչներից 2-ը դիմել էին փախուստի, մեկը ձերբակալվել էր, իսկ մյուսն էլ` սպանվել:
Իսկ հուլիսի 19-ին Իրանի հարավարևելյան նահանգ Սիստան-Բելուջիստանում ձերբակալվել էր 40 ահաբեկիչ: Այդ նահանգի Խաշ քաղաքում հայտնաբերվել էր ահաբեկիչների կառուցած ստորգետնյա թունելը, որի միջոցով նրանք պլանավորել էին իրականացնել 2 խոշոր պայթյուն:
2016թ. հունիսից Իրանը Քուրդիստան և Սիստան-Բելուջիստան նահանգներում ակտիվ պայքար է մղում ահաբեկչական խմբավորումների դեմ:

Корпус Стражей Исламской революции (КСИР) ликвидировал две террористические группировки на северо-востоке Иранав иранских провинциях Курдистан и Западный Азербайджан. Об этом 24 июля заявил командир КСИР, бригадный генерал Маджид Арджмандфар.
По его словам, КСИР уничтожил 23 террористов инанес серьезные удары по их базам рядом с границей. Он также сообщил, что в данной части страны проходят контртеррористические операции. Там действуют в общей сложности 5 террористических группировок, передает Razm.info со ссылкой на Press TV.
19 июля министр внутренних дел Ирана Абдолреза Рахмани Фазли заявил о нейтрализации группы из 40 террористов, планировавших крупный теракт в городе Хаш на юго-востоке страны.
В июне КСИР заявил, что иранские силовики убили 5 террористов на северо-западе страны, недалеко от границы с Турцией. В своем заявлении КСИР добавил, что все убитые были членами PJAK, иранского ответвления Рабочей партии Курдистана.
Базирующаяся на севере и западе Ирака группировка PJAK несколько десятилетий борется за создание независимого курдского государства на части территорий Ирана, Ирака и Турции. Действующие в этом регионе боевики PJAK проводят диверсии и теракты, жертвами которых становились представители иранских властей и мирные граждане. Тегеран неоднократно обвинял США и спецслужбы Запада в поддержке курдских сепаратистов, действующих на территории страны.