26 Հուլիս 2016 - 11:18 AMT
Իրանից Հայաստան առաքվող գազի ծավալը 3 անգամ կավելանա: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Իրանի նավթի նախարարը հուլիսի 26-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանի հետ ունեցած հանդիպումից հետո լրագրողներին տեղեկացրել է, որ 2018թ. վերջին ներկայում Հայաստան առաքվող գազի ծավալները երեք անգամ կավելանան, օրական 1 մլն. խմ. հասնելով 3 միլիոնի, «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը հղումով գրում է Panorama.am-ը:
Ըստ «ԻՍՆԱ»-ի՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը լրագրողներին ասել է, որ Թեհրանում ունեցած հանդիպման կարևորագույն թեմաներից մեկը եղել է իրանական գազը Հայաստանի տարածքով առաքելու հարցը:
Իրանի նավթի նախարարն էլ, անդրադառնալով Հայաստանի տարածքով իրանական գազի տարանցման հարցին, մասնավորապես նշել է. «Իրանը վրացական մի գնորդ կազմակերպության հետ փորձնական պայմանագիր է ստորագրել, համաձայն որի՝ ակնկալվում է, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանի տարածքով փոքր քանակությամբ իրանական գազ կարտահանվի Վրաստան»:
2004-ին Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնեց Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցումը, նպատակ ունենալով ընդլայնել բնական գազի ներկրման ռեսուրսների բազան: Իրանական գազն առաջին անգամ առաքվեց Հայաստան գազամուղով 2009 թվականի մայիսի 15-ին: Ըստ պայմանավորվածության իրականացվում է «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագիրը:
Հայաստանի ներքին շուկայում ռուսական բնական գազի ներմուծման և բաշխման մենաշնորհը պատկանում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին, որը ստեղծվել է 1997-ին: Գազը Հայաստան է ներկրվում Վրաստանի տարածքով:

26 Июль 2016 - 12:04 AMT
Объем поставок газа из Ирана в Армению увеличится втрое. Об этом заявил министр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане, пишет Panorama.am со ссылкой на иранское агентство ИСНА.
По данным источника, 26 июля после встречи с министром энергетики и природных ресурсов РА Левоном Йоляном иранский министр сообщил журналистам, что к концу 2018 году объемы поставляемого в настоящее время в Армению природного газа увеличатся втрое, достигнув с 1 млн куб.м ежедневно до 3 млн.
Левон Йолян, в свою очередь, сообщил журналистам, что одной из важнейших тем состоявшейся встречи был вопрос поставки иранского газа по территории Армении.
Зангане, комментируя поставки газа по территории Армении, в частности, отметил: «Иран подписал с одной грузинской организацией пробный договор, согласно которому, ожидается, что в течение 2016 года по территории Армении небольшое количество иранского газа будет поставлено в Грузию».
В 2004 году правительство Армении инициировало строительство газопровода Иран-Армения с целью расширения ресурсной базы поставок природного газа в страну и создания второго технологического входа в республику. Газопровод был открыт в 2007 году.
Иранский газ перерабатывается в электроэнергию, предназначенную для экспорта в Иран из расчета 3 кВт.ч за 1 кубометр природного газа.
Соглашение предусматривает, что в течение 20 лет Иран поставит Армении 36 млрд куб.м природного газа с возможным увеличением срока действия договора на 5 лет и общего объема поставок газа до 47 млрд куб.м.