29 Հուլիս 2016 - 07:48 AMT
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն արձանագրել է Զիկա վիրուսի փոխանցման դեպք` աշխարհի 67 երկրում:
«67 երկիր և տարածք հայտնել է 2007-ից ի վեր միջատների միջոցով Զիկա վիրուսի փոխանցման վկայության մասին: Դրանցից 64 պետությունում և տարածքում վիրուսի փոխանցման դեպքեր գրանցվել են 2015-ից»,- ասված է հայտարարությունում, Ռիա Նովոստիին հղումով գրում է Panorama.am-ը:
ԱՀԿ տվյալներով՝ 11 երկիր հայտարարել է մարդուց մարդ Զիկա վիրուսի փոխանցման դեպքերի մասին:
Զիկան սուր վարակիչ հիվանդություն է, որը երբեմն մարդկանց է փոխանցվում մոծակներից և ի հայտ է գալիս տենդի տեսքով: Զիկա տենդի գաղտնի շրջանը ստույգ հայտնի չէ, ենթադրվում է որ այն տևում է մի քանի օրից մինչև մեկ շաբաթ:

29 Июль 2016 - 07:56 AMT
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) зафиксировала случаи передачи вируса Зика в 67 странах, говорится в докладе организации.
«Шестьдесят семь стран и территорий с 2007 года сообщили о случаях передачи вируса Зика, переносчиками которого являются комары. Из них 64 страны и территории сообщили о случаях передачи вируса с 2015 года», — говорится в заявлении.
По данным ВОЗ, случаи передачи вируса от человека к человеку зафиксированы в 11 странах, передает РИА Новости.
Также отмечается, что информация о случаях микроцефалии и других поражений мозга, которые могут быть связаны с заболеванием, поступила из 14 стран.