5 Օգոստոս 2016 - 09:29 AMT
Օգոստոսի 17-ին դատարանը կքննի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի բողոքը ընդդեմ Բաքվի դատախազության, որի միջնորդությամբ լրագրողը կալանավորվել էր՝ գործընկերոջը ինքնասպանության հասցնելու մեղադրանքով։
Իսմայիլովան դատարան է դիմել՝ պահանջելով փոխհատուցում վճարել իրեն մոտ երեք ամիս կալանքի տակ պահելու անհիմն որոշման պատճառով։
Որպես վնասի փոխհատուցում, Իսմայիլովան մոտ 18.000 դոլար է պահանջում, հաղորդում է «Թուրան» գործակալությանը հղումով փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Լրագրողը ձերբակալվել է 2014թ.-ի դեկտեմբերի 5-ին և մինչև 2015թ.-ի մարտի 6-ը բանտում պահվել է անձին ինքնասպանության հասցնելու մեղադրանքով։
Խոսքն իր գործընկեր Թուրալ Մուստաֆաևի մասին է, ով պնդում էր, թե Խադիջան իրեն ինքնասպանության է փորձի է հասցրել, իսկ ավելի ուշ հերքել էր այդ հայտարարությունը՝ ասելով, որ իրավապահների ճնշման արդյունքում է նման հայտարարություն արել։
Այս խոստովանությունից հետո՝ 2015-ի սեպտեմբերի 1-ին Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը արդարացրել է Իսմայիլովային այս հոդվածով, սակայն դրանից հետո էլ լրագրողին շարունակել են կալանքի տակ պահել։
Ինքնասպանության հասցնելը միակ մեղադրանքը չէր, որ վերագրվում էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի բիզնեսները բացահայտած լրագրողին։ Տարիներ շարունակ Ադրբեջանում կոռուպցիոն սխեմաներ գաղտնազերծած լրագրողը մեղավոր ճանաչվեց նաև հարկերից խուսափելու, ապօրինի գործարարությամբ զբաղվելու, իշխանությունը չարաշահելու և զրպարտության մեջ։
2015-ի սեպտեմբերին նա դատապարտվեց 7.5 տարվա ազատազրկման։
Իսմայիլովայի դատավճիռը դատապարտել են մի շարք հեղինակավոր կազմակերպություններ՝ լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն, Human Rights Watch-ը, Amnesty International-ը։
Լրագրողի ազատ արձակման ուղղված արշավներ էին նախաձեռնել մի խումբ հեղինակավոր քաղաքական գործիչներ, փաստաբաններ. մայիսի 25-ին լրագրողը պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվեց։
Բանտում մեկուկես տարի անցկացնելուց հետո էլ Խադիջա Իսմայիլովան հայտարարել է, թե չի հրաժարվելու իր հիմնական առաքելությունից՝ լրագրողական հետաքննություններ անցկացնելուց։

Суд 17 августа начнет рассмотрение иска Хадиджи Исмаиловой к бакинской прокуратуре, по ходатайству которой журналистка находилась под стражей по обвинению в доведении коллеги до самоубийства. Причиненный ущерб Исмайлова оценила в 30 тысяч манатов (примерно 18 тыс долларов).
Исмаилова обратилась в суд с требованием выплаты ей компенсации за необоснованное содержание под стражей в течение трех месяцев, пишет Радио Свобода.
Журналистка была арестована 5 декабря 2014 года по обвинению в совершении преступления по статье 125 УК. Ее обвинили в доведении до самоубийства бывшего сотрудника радио «Азадлыг» и «Meydan TV» Турала Мустафаева.
1 сентября 2015 года Мустафаев признался, что дал показания против журналистки под давлением, после чего было принято решение об освобождении Исмаиловой. Бакинский суд по тяжким преступлениям оправдал ее по этой статье, однако онасодержалась под стражей именно по этой статье до 6 марта 2015 года.
Как считает Исмаилова, этим решением подтверждается, что в этот период, т.е. 91 день, она содержалась под стражей незаконно.
«Все это время у меня были расходы на получение правовой помощи, другие затраты, связанные с содержанием под стражей. Кроме того, в течение трех месяцев я не могла работать, и имею право требовать возмещения ущерба», – заявила Исмаилова.
В сентябре 2015 года Хадижа Исмаилова была приговорена к 7.5 годам лишения свободы по таким сфабрикованным обвинениям, как уклонение от уплаты налогов, присвоение и растрата, незаконное предпринимательство, злоупотребление должностными полномочиями. Однако на самом деле она была арестована по политическим мотивам – за разоблачение коррупции в высших эшелонах власти, в частности преступлений семьи Алиева.