6 Օգոստոս 2016 - 07:28 AMT
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության խոսնակ Մարկ Թոները հայտարարել է, որ այն փաստաթղթերը, որոնք Թուրքիան ուղարկել է իսլամի հայտնի քարոզիչ, ամերիկաբնակ միլիարդատեր Ֆեթթուլահ Գյուլենի արտահանձման նպատակով, չեն կարող դիտարկվել որպես պաշտոնական պահանջ:
Թոները նշել է, որ իրենք ուսումնասիրում են Թուրքիայից շարունակ ստացվող փաստաթղթերը, սակայն առայժ դրանցում Գյուլենի արտահանձնման համար լուրջ հիմնավորում չի հայտանբերվել, թուրքական Hurriyet-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Թուրքիան պարբերաբար փաստաթղթեր է ներկայացնում ԱՄՆ-ին իսլամի հայտնի քարոզիչ,ամերիկաբնակ միլիարդատեր Ֆեթթուլահ Գյուլենին արտահաձնելու նպատակով, վերջին անգամ 85 փաթեթ փաստաթղթեր էր ուղարկվել:
Ավելի վաղ Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունը միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան Գյուլենին ձերբակալելու որոշում կայացնելու համար: Նշյալ որոշումը հիմնավորվել էր այն փաստարկով, որ Թուրքիայում հուլիսի 15-ին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձի հրահանգը տրվել է հենց Գյուլենի կողմից:

6 Август 2016 - 07:54 AMT
Власти США анализируют полученные из Турции документы по экстрадиции оппозиционера Фетхуллаха Гюлена на предмет их соответствия требованиям законодательства, однако не считают их официальным запросом. Об этом заявил заместитель представителя Государственного департамента США Марк Тонер.
«Что касается запроса на экстрадицию, то турецкие власти прислала нам несколько пакетов документов, которые мы сейчас изучаем. Этот процесс невозможно завершить за одну ночь, ведь для оценки приведенных доказательств необходимо время», – сказал Тонер.
По его словам, специалисты из департамента юстиции анализируют полученные документы на предмет их соответствия требованиям, предъявляемым к формальному запроса на экстрадицию, пишетErmenihaber.am.
«Раньше полученные нами документы не содержали формального запроса на экстрадицию. Впрочем, с тех пор, нам пришло больше бумаг. Эксперты изучают их и пытаются установить, на этот раз они составляют полноценный запрос или нет», – пояснил заместитель спикера Госдепа.
Ранее член парламента Турции Камил Айдын, представляющий Партию националистического движения (ПНД) заявил, что Анкарапередала США 85 коробок с документами, которые подтверждают причастность оппозиционера и исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена к попытке госпереворота в стране.