6 Օգոստոս 2016 - 11:05 AMT
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն օգոստոսի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:Դեսպան Սաջադին տեղեկացրել է՝ օգոստոսի 6-ից Իրանի բոլոր սահմանային անցակետերին տեղեկացվել է, որ ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել Իրան՝ առանց մուտքի արտոնագրի:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր և կարևորել առևտրատնտեսական փոխգործակցության հետագա զարգացումն ու ընդլայնումը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Իրանի կառավարությունների միջև վերջերս ստորագրված քաղաքացիների՝ առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին համաձայնագրին: Աբրահամյանը և Սեյեդ Սաջադին վստահություն են հայտնել, որ երկու հարևան պետության միջև առանց վիզայի ռեժիմը կխթանի զբոսաշրջության զարգացմանն ու կստեղծի առավել նպաստավոր պայմաներ ՀՀ և ԻԻՀ քաղաքացիների փոխադարձ այցելելություններրի համար:
Իրանի նախարարների կաբինետի նիստը հուլիսի 10-ին հավանություն է տվել ՀՀ և Իրանի միջև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի չեղարկման մասին համաձայնագրին:
Նախարարների կաբինետը համապատասխան որոշում է կայացրել չեղարկել մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը ՀՀ դիվանագիտական և սովորական անձնագրեր ունեցողների համար:
Հունիսի 16-ին Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը համաձայնագիր են կնքել երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագրերի չեղարկման վերաբերյալ, որը ստացել է ՀՀ կառավարության հավանությունը:

6 Август 2016 - 11:49 AMT
С 6-го августа гражданам Армении для посещения Ирана не требуется виза. Об этомсказал на встрече с премьером Армении Овиком Абраамяном посол Ирана в Армении Сейеда Казема Саджади.
Стороны обратились к подписанному ранее между правительствами Армении и Ирана соглашению о безвизовом режиме. Посол Саджади отметил, что с 6-го августа все приграничные пропускные ИРИ проинформированы о том, что граждане Армении могут въезжать на территорию Ирана без визы.
Собеседники также обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-иранских отношений, и подчеркнули важность дальнейшего развития и расширения торгово-экономического взаимодействия, сообщает пресс-служба правительства Армении..
Овик Абраамян и Сейед Казем Саджади выразили уверенность, что безвизовый режим между двумя государствами поспособствует развитию туризма и создаст наиболее благоприятные условия для взаимных визитов граждан Армении и Ирана.
16 июня министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф и министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян подписали соглашение об отмене виз между двумя странами. Соглашение было ранее одобрено правительством Армении.
11 июля заседание кабинета министров в Тегеране 10 июля одобрило соглашение об отмене визового режима между Арменией и Ираном.