31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի մրցումային 5-րդ օրն առաջինը պայքարի մեջ մտավ բռնցքամարտիկ Արամ Ավագյանը։
Ռիոյի կենտրոնական համալիրում տեղավորված բռնցքամարտի դահլիճում կայացած մենամարտում Ավագյանն ուժերը չափեց Ճապոնիայի ներկայացուցիչ Արաշի Մորիսակայի հետ։ Միավորի 2-1 հաշվով հաղթեց Ավագյանը։
Ավագյանի հաջորդ մրցակիցը իռլանդացի Միշել Կոնլանն է, իսկ մենամարտը կկայանա օգոստոսի 14-ին:Ավելի վաղ հաղթանակ էր տոնել Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչը՝ Վլադիմիր Մարգարյանը, ով հաջորդ մենամարտը կանցկացնի օգոստոսի 11-ին։
Բռնցքամարտիկ, Հայաստանի հավաքականի անդամ, գյումրեցի բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը Օլիմպիական խաղերի առաջին մենամարտում գերազանցեց Վենեսուելան ներկայացնող Լուիս Արկոնին։ Երեք ռաունդների արդյունքում` Բաչկովը հաղթեց մրցակցին` 2-1 հաշվով։
Բաչկովի հաջորդ մրցակիցը Չինաստանի ներկայացուցիչ Հու Քիանխուն է։
Բռնցքամարտի` Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանի կարծիքով` Արամ Ավագյանը և Հովհաննես Բաչկովը շատ ծանր մենամարտ անցկացրեցին։
«Երկուսն էլ շատ ծանր մենամարտ անցկացրեցին։ Ինձ համար անսպասելի էր Արամի՝ առաջին ռաունդում տարած պարտությունը, չէինք պատկերացնում, որ այսքան ակտիվ մրցակից է։ Արամն` իր դիպուկության հաշվին կարողացավ հաղթել։ Իսկ ինչ կապված է Հովհաննեսի հետ, ապա սա բռնցքամարտ է, և ամեն մի սխալը որոշիչ կարող է լինել։ Բայց նա` կամքի ուժի շնորհիվ վերականգնվեց»,- շեշտել է գլխավոր մարզիչը, տեղեկացնում է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն։

11 Август 2016 - 07:17 AMT
В 5-й день соревнований 31-х летних Олимпийских игр первым в борьбу вступил Арам Авагян. На поединке, состоявшемся в спортзале бокса, который расположен в центральном комплексе Рио, Авагян померился силами с представителем Японии Араши Морисака.
Авагян одержал победу со счетом 2:1.
Следующим соперником Авагяна станет ирландец Мишель Конлан, поединок состоится 14-го августа.
Отмечается, что в Рио уже прибыл министр спорта и по делам молодежи РА Габриэль Казарян, а 11-го августа с рабочим визитом в Бразилию отправился президент Армении Серж Саргсян.
Ранее победу одержал также другой представитель Армении Владимир Маргарян, который проведет следующий поединок 11-го августа.
Член сборной Армении, боксер из Гюмри Оганес Бачков в стартовом поединке на Олимпийских играх также добился преимущества над соперником из Венесуэлы Луиса Аркона.
По результату 3-х раундов Бачков одержал победу над соперником со счетом 2:1.
Следующим соперником Бачкова станет китаец Ху Кианху.
По мнению главного тренера сборной Армении по боксу Карена Агамаляна, Арам Авагян и Оганес Бачков провели очень тяжелые поединки.
«Оба провели очень тяжелые поединки. Для меня стало неожиданностью, что Арам потерпел поражение в первом раунде, мы не ожидали, что соперник настолько активен. Арам смог одержать победу за счет своей меткости. Что касается Оганеса, то это бокс, и каждая ошибка может стать решающей. Но он восстановился благодаря силе воли»,- отметил главный тренер, передает НОК Армении.