Մասնագետներն արդեն բավականին տևական ժամանակ է, ինչ ուսումնասիրում են դելֆինների լեզուն և ցնցող արդյունքներ են ստացել: Ինչպես հայտնի է, ձայնային ազդանշաններն առաջանում են դելֆինների քթանցքով օդի անցնելու արդյունքում:
Հաջողվել է պարզել, որ կենդանիներն օգտագործում են 60 հիմնարար ազդանշան և դրանց համադրման 5 մակարդակ: Դելֆինները կարող են 1012 բառից բաղկացած «բառարան» ստեղծել: Հազիվ թե դելֆիններն օգտագործեն այդ բոլոր «բառերը», սակայն նրանց ակտիվ «բառարանի» ծավալը ևս տպավորիչ է`մոտ 14 հազար ազդանշան: Համեմատության համար` նույնքան բառապաշար ունի միջին մարդը: Իսկ առօրյա կյանքում մարդկանց բավարար է 800-1000 բառը:
Դելֆինների շփումն արտահայտվում է հնչյունային իմպուլսներով և ուլտրաձայնով: Դելֆինները բազմազան հնչյուններ են արտաբերում` սուլոց, ծլվլոց, բզզոց, ծպծպոց, ճիչ, չփչփոց, խզոց, ճստճստոց, ոռնոց, գոռոց և այլն: Առավել արտահայտիչ է սուլոցը, որը մի քանի տասնյակ տարատեսակներ ունի: Յուրաքանչյուրը որոշակի արտահայտություն ունի` տագնապի ազդանշան, ցավի, կանչի, ողջույնի, զգուշացման և այլն: Ամերիկացի գիտնականները եկել են եզրակացության, որ դելֆիններից յուրաքանչյուրն իր անունն ունի և առանձնյակն արձագանքում է, երբ նրան են դիմում ցեղակիցները: Ոչ մի այլ կենդանու մոտ նման հատկություն չի հայտնաբերվել:
Դելֆինների մտավոր կարողությունները
Դելֆինի ուղեղը քաշով մոտ է մարդու ուղեղին: Չափն այս դեպքում նշանակություն չունի: Շվեյցարացի գիտնականները, որոնք հետազոտել են կենդանիների ունակությունները, հայտնաբերել են, որ մտավոր կարողությունների մակարդակով դելֆինները երկրորդ տեղն են զբաղեցնում մարդուց հետո: Երրորդ տեղում փղերն են, իսկ կապիկները միայն չորրորդ տեղում են հայտնվել: Չզիջելով քաշով հասուն մարդու ուղեղին` դելֆինի ուղեղը ծալքերի ավելի բարդ կառուցվածք ունի: Շատ գիտնականներ տարբեր փորձեր են անցկացնում դելֆինների հետ և անսպասելի եզրակացություններ անում: Մասնավորապես, կա տեսություն, ըստ որի դելֆիններն, ի տարբերություն կենդանական աշխարհի այլ ներկայացուցիչների, «իրենց լեզուն» կիրառում են ոչ միայն գոյատևման բնազդի մակարդակով, այլ նաև տեղեկատվության զգալի ծավալների յուրացման համար: Հարց է առաջանում` նրանց ինչին է դա պետք, եթե նրանց մոտ բացակայում է «բանական կյանքը» մարդու ընկալմամբ: Այդ ուղղությամբ բազում հետազոտություններ են անցկացվում:
Կարևոր ասպեկտ` դելֆիններն ականջներով են «տեսնում»: Ուլտրաձայն արձակելով` նրանք հաշվարկում են առարկան, այդպիսով ինչ-որ վիզուալ պատկեր ստանալով: Այդ կաթնասունների լսողությունը հարյուր անգամ սուր է մարդու լսողությունից: Երկիր մոլորակի վրա ոչ մի կենդանի էակ նման լայն հաճախականության դիապազոն չունի: Տարածքի այսպես կոչված ակուստիկ զոնդավորման ժամանակ դելֆինները վայրկյանում մոտ 2-40 ձայն են արձակում` արտակարգ իրավիճակներում մինչև 500: Այսինքն ամեն վայրկյան մշակվում է ինֆորմացիա, որի բարդությունը համեմատելի է մարդու կողմից ստեղծված ամենաբարդ համակարգիչների հետ (Բորիս Ֆ. Սերգեև. «Կենդանի լոկատորներն օվկիանոսում»):
Ենթադրվում է, որ տեղեկատվական այդ տարափից վերարտադրվում է շրջակա տարածքը և առկա բոլոր առարկաները, ինչն իր ինֆորմատիվ հագեցվածությամբ անհամեմատելի է մեզ համար ընկալելի տեսողական ընկալման հետ:
Պետք է հաշվի առնել, որ մարդը տեղեկատվության 90 տոկոսը ստանում է տեսողական ազդանշանի մշակման միջոցով: Իսկ դելֆիններն ահա ստանում այն լսողական և էխոլոկացիոն ազդանշանների շնորհիվ: Ընդ որում, այնպիսի մակարդակով, որը դեռ անհասանելի է մարդու համար տեխնիկական սարքերի ստեծղման առումով:
Դելֆինների «լեզուն»
Դելֆինների «խոսքը», որն ըստ մարդու ընկալման «անիմաստ» հնչյունների հավաքածու է, հիմա, նույնպես գիտական փորձերի հիման վրա, բարդության մակարդակով ընկալվում է որպես համազոր ցանկացած մարդկային լեզվի: Ռուս գիտնականներ Մարկովն ու Օստրովսկայան, ուսումնասիրելով դելֆինների լեզուն, եկել են եզրակացության, որ այն գերազանցում է մարդու խոսքն իր բարդությամբ:
Ժամանակակից լեզուներն ունեն հետևյալ կառուցվածքը` հնչյուն, վանկ և բառ, որոնցից էլ կազմված է խոսքը: Դելֆինների արձակած հնչյունների վերլուծության արդյունքում ի հայտ է եկել բարդության 6 մակարդակ, որի կառուցվածքը նմանություն ունի հին, մոռացված լեզուների հետ: Այդ լեզուների հիմքում լեզվային հիերոգլիֆների նման ինչ-որ բան է` երբ հնչյունային մեկ միավորի` հնչյունի, վանկի, հետևում նման լեզուներում թաքնված է մեր ընկալմամբ իմաստային արտահայտության էկվիվալենտ: Դելֆինների դեպքում դա հատուկ սուլոցն է:
Դելֆինների խոսքում հայտնաբերվել են նաև մաթեմատիկական օրինաչափություններ, որոնք հատուկ են գրավոր տեքստերին տեղեկատվության բաշխման հիերարխիայով` արտահայտություն, պարբերություն, պարագրաֆ, գլուխ:
Սովորելու ունակություն
Ինչո՞ւմ են արտահայտվում դելֆինների մտավոր կարողությունները: Առաջին հերթին, պետք է նշել ծովային այդ կենդանիների սովորելու ունակությունը: Դելֆինները երբեմն շներից արագ են սովորում հրահանգներ կատարել: Բավական է դելֆինին 2-3 անգամ ցույց տալ հնարքը, և նա հեշտությամբ կկրկնի այն: Բացի այդ, դելֆինները նաև ստեղծարար ունակություններ ունեն: Կենդանին կարող է ոչ միայն կատարել վարժեցնողի առաջադրանքը, այլ նաև ընթացքում էլի ինչ-որ հնարքներ ցույց տալ: Զարմանալի է նաև դելֆինի ուղեղի մեկ այլ հատկություն ևս` նա երբեք չի քնում: Ուղեղի աջ և ձախ կիսագնդերը հերթով են հանգստանում: Չէ որ դելֆինը միշտ պետք է զգոն լինի` խուսափի գիշատիչներից և պարբերաբար դուրս գա ջրի երես շնչելու համար:
Դելֆիններն իրապես զարմանալի հատկություններով են օժտված: Հայտնի ամերիկացի նյարդաֆիզիոլոգ Ջոն Լիլլը, որն առաջիններից էր, ով սկսեց ուսումնասիրել ուղեղի ֆիզիոլոգիան Փենսիլվանիայի համալսարանում, դելֆիններին անվանել է «զուգահեռ քաղաքակրթություն»:
Ջոն Լիլլը մոտ էր դելֆինների հետ ձայնային կոնտակտ հաստատելուն: Ուսումնասիրելով ձայնագրությունները, որոնք արձանագրել էին բոլոր խոսակցություններն ու հնչյունները դելֆինարիումում` նա ուշադրություն էր դարձրել մի շարք պայթուցիկ ու զարկերակային ազդանշանների: Դա նման էր ծիծաղի: Ավելին, մագնիտոֆոնի ձայնագրություններում, որոնք արվել էին մարդկանց բացակայությամբ, շատ սեղմ ձևով որոշ բառեր էին հպանցիկ հնչում, որոնք օպերատորներն արտասանել էին աշխատանքային օրվա ընթացքում: Սակայն, դելֆիններին մարդկային լեզու սովորեցնելու գործընթացն առաջ չգնաց: Մտորելով պատճառների մասին` Լիլլն ապշեցուցիչ միտք արտահայտեց` մարդիկ ձանձրացրեցին դելֆիններին:
Դելֆինաթերապիա
Դելֆինաթերապիան ակտիվորեն օգտագործվում է ժամանակակից բժշկության մեջ: Պաշտոնական հետազոտությունները հաստատվում են հետևյալ փաստերով:
Այն, որ թերապիայի ժամանակ, հաճախորդը գտնվում է փոփոխված գիտակցության վիճակում, հաստատում են էլեկտրաէնցեֆալոգրամայի տվյալները` չափումները սովորաբար անցկացվում են մինչև սեանսը և դրանից անմիջապես հետո: Մարդու ուղեղի ռիթմերը զգալիորեն դանդաղում են, նվազում է էլեկտրաէնցեֆալոգրամայում իշխող հաճախականությունը, տեղի է ունենում ուղեղի երկու կիսագնդերի էլեկտրական ակտիվության սինխրոնիզացում: Այսպիսի վիճակը հատուկ է մեդիտացիային, աուտոգեն ընկղմմանը, հիպնոտիկ տրանսին, հոլոթրոփ շնչառությանը: Բացի այդ, հոգեիմունաբանական հետազոտություններն ապացուցել են, որ դելֆինաթերապիայի սեանսների ժամանակ զգալիորեն աճում է էնդորֆինների արտադրությունը: էնդորֆիններն օգնում են ներդաշնակեցնել նյարդային համակարգն ու ակտիվ և դրական աշխարհընկալման են տրամադրում:

12 Август 2016 - 13:13 AMT
В течение достаточно длительного времени специалисты изучали язык дельфинов и получили поистине потрясающие результаты. Как известно, звуковые сигналы возникают в носовом канале дельфинов в момент прохождения через него воздуха.
Удалось установить, что животные используют шестьдесят базовых сигналов и пять уровней их комбинирования. Дельфины способны создавать «словарь» объемом 1012 слов! Едва ли дельфины пользуются таким количеством «слов», но и объем их активного «словаря» впечатляет – около 14 тысяч сигналов. Для сравнения: такое же количество слов составляет средний словарный запас человека. А в повседневной жизни люди обходятся 800-1000 словами.
Общение дельфинов выражается в звуковых импульсах и ультразвуке. Дельфины издают широкий набор разнообразных звуков: свист, щебет, жужжание, писк, визг, чмоканье, щелканье, скрежет, хлопки, рев, крик, скрип и т.д. Наиболее выразительным является свист, разнообразие видов которого насчитывает несколько десятков. Каждый из них означает определенную фразу (сигнал тревоги, боли, призыв, приветствие, предупреждение и др.) Американские ученые пришли к выводу, что у каждого дельфина в стае есть свое имя, и особь на него откликается, когда к дельфину обращаются сородичи. Ни у одного другого животного такой способности обнаружено не было.
Интеллект дельфинов
Мозг дельфина схож по весу с мозгом человека. Размер в данном случае не имеет значения. Швейцарские ученые, проводившие исследования способностей животных, обнаружили, что по уровню интеллекта дельфины занимают второе после человека место. Слоны оказались третьими, а обезьяны заняли только четвертое место. Не уступая по весу мозгу взрослого человека, мозг дельфина, при этом имеет более сложное строение мозговых извилин.
Многие ученые в наши дни проводят различные эксперименты с дельфинами и приходят к неожиданным выводам.
В частности, теория о том, что дельфины в отличие от других представителей животного мира используют «свой язык» – не только для общения на уровне инстинкта выживания, но и для накопления и усвоения значительных объемов информации. Вопрос зачем им это надо – если у них отсутствует в человеческом понимании «разумная жизнь». В этом направлении проводится масса исследований.
Важный аспект – дельфины «видят» ушами. Испуская ультразвук, они обсчитывают предмет, таким образом получая какое-то визуальное изображение. Слух этих млекопитающих в сотни раз острее человеческого. Он способны слышать звуки собратьев за сотни и порой тысячи километров.
Уровень их чувствительности уха дельфина расположен в диапазоне 10 Гц – 196 кГц. Возможно, низкочастотный предел еще ниже. Ни одно живое существо на Земле не обладает столь широким частотным диапазоном.
При так называемом акустическом зондировании пространства дельфины генерируют около от 20-40 сигналов в секунду (в экстремальных ситуациях до 500). То есть ежесекундно идет обработка информации сравнимая с мощностью самых сложных компьютеров, разработанных человеком (Борис. Ф. Сергеев «Живые локаторы океана»).
Предполагается, что из этого калейдоскопа информации воспроизводится окружающее пространство и все предметы в нем, по своей информативности не сопоставимая с привычным нам зрительным восприятием.
Стоит учесть, что человек 90 процентов информации получает через обработку зрительного сигнала. Так вот дельфины получают ее за счет слуховой и эхолокационной. При чем на таком уровне, на котором человек пока даже не может создать технические устройства.
«Язык» дельфинов
Речь дельфинов – всевозможные на человеческий взгляд «неразумные» звуки уже сейчас на основании опять же научных экспериментов, рассматривается по уровню сложности как любой человеческий язык.
Российские ученые Марков и Островская изучая речь дельфинов, пришли к выводам, что она превосходит по уровню сложности человеческую.
Современные языки имеют следующую структуру: звук, слог и слово. Из которых состоит речь. При анализе звуков, издаваемых дельфинами было выделено 6 уровней сложности, которое имеет строение схожее с древними, забытыми языками. В основе таких языков лежит что-то наподобие языковых иероглифов. Когда за одним звуковым обозначением (звук, слог) – в таких языках, заложен эквивалент смысловой фразы в нашем понимании. В случае с дельфинами это определенный свист.
В речи дельфинов также обнаружили математические закономерности, которые свойственны письменным текстам по иерархии расположения информации: фраза, абзац, параграф, глава.
Обучаемость
В чем же проявляются интеллектуальные способности дельфинов? Прежде всего, стоит отметить быструю обучаемость морских обитателей. Выполнять команды дельфины учатся иногда даже быстрее, чем собаки. Дельфину достаточно показать трюк 2-3 раза, и он с легкостью повторит его. Кроме того, дельфины проявляют и творческие способности. Так, животное не только способно выполнить задание дрессировщика, но и проделать в процессе еще какие-то трюки. Удивительно и такое свойство дельфиньего мозга: он никогда не спит. Правое и левое полушария мозга отдыхают поочередно. Ведь дельфину нужно всегда быть начеку: избегать хищников и периодически всплывать на поверхность для дыхания.
Дельфины обладают поистине удивительными способностями. Известный американский нейрофизиолог Джон Лилли, один из пионеров, изучавших физиологию мозга в Пенсильванском университете, назвал дельфинов «параллельной цивилизацией».
Джон Лилл вплотную подошел к установлению голосового контакта с этими животными. Изучая магнитофонные записи, фиксировавшие все разговоры и звуки в дельфинариуме, исследователь обратил внимание на взрывчатые и пульсирующие серии сигналов. Это было похоже на смех! Более того, в магнитофонных записях, сделанных в отсутствие людей, проскальзывали в очень сжатом виде некоторые слова, принадлежавшие операторам и произнесенные ими в течение рабочего дня! Однако дальше процесс обучения дельфинов человеческому языку не пошел. Раздумывая о причинах этого, Лилли высказал ошеломляющую догадку: им стало скучно с людьми!
Дельфинотерапия
Активно используется в современной медицине, официальными исследованиями подтверждаются следующие факты.
То, что пациент во время сеанса находится в измененном состоянии сознания, подтверждают электроэнцефалографические данные (измерения обычно проводятся до сеанса и сразу после него). Ритмы мозга человека значительно замедляются, снижается доминирующая ЭЭГ-частота, происходит синхронизация электрической активности обоих полушарий мозга. Подобное состояние характерно для медитации, аутогенного погружения, гипнотического транса, холотропного дыхания. Кроме того, психоиммунологические исследования доказали, что во время сеансов дельфинотерапии значительно возрастает выработка эндорфинов. Эндорфины помогают гармонизировать нервную систему и настроить ее на активное и позитивное мировосприятие.