Լիբիայի հատուկ ծառայությունները զգուշացրել են Իտալիային «Իսլամական պետության» ջիհադական ցանցի մասին, որն, իբր, գործում է Միլանի մերձակայքում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես օգոստոսի 14-ին հայտնել էր իտալական Corriere della Sera-ն, ինչպես նաև մյուս պարբերականները, խմբավորումը կարող է մոտ լինել 47-ամյա Աբու Նասիմին Թունիսից, որը 1998-ից ապրում է Իտալիայում, իսկ ավելի ուշ կռվել է Աֆղանստանում և Սիրիայում: 2014-ին նա եղել է ԻՊ հրամանատարներից մեկը լիբիական Սաբրատում:
Մամուլի հաղորդագրությունները հիմնված են տվյալների վրա, որոնք ստացել են լիբիացի քննիչները Սիրտում կենտրոնական հրամանատարական կետի զավթումից հետո: Հետագայում ջիհադական ցանցի անդամները շփումներ են հաստատել Աբու Նասիմի հետ:
Իտալիայի հատուկ ծառայությունները բարձր պատրաստականության են բերված: Մտավախություններ կան, որ Սիրտից արտաքսված ահաբեկիչները կմիախառնվեն փախստականների հետ և նրանց հետ միասին կժամանեն Իտալիա նավերով` հետագայում երկրում ահաբեկչական գործողություններ կատարելու նպատակով:
Վերջին շրջանում աճել է զգուշացումների քանակը, որոնք վերաբերում են ծայրահեղական օտարերկրացիներին Իտալիայում:

15 Август 2016 - 08:03 AMT
Ливийские спецслужбы предупредили Италию о джихадистской сети террористической группировки «Исламское государство», которая якобы действует неподалеку от Милана.
Как сообщила 14-го августа, итальянская газета Corriere della Sera, а также другие издания, ячейка может быть близка к 47-летнему Абу Нассиму из Туниса, который с 1989 года проживает в Италии, а позднее воевал на территории Афганистана и Сирии. В 2014 году он был одним из командиров ИГ в ливийском городе Сабрата.
Сообщения прессы основаны на данных, которые получили ливийские следователи после захвата центрального командного пункта ИГ в городе Сирт. В дальнейшем члены джихадистской сети установили контакты с Абу Нассимом.
Спецслужбы Италии приведены в повышенную готовность. Существуют опасения, что изгнанные из Сирта террористы смешаются с беженцами и прибудут вместе с ними в Италию на лодках, чтобы в дальнейшем на территории страны совершать теракты, передает Deutsche Welle .
В минувшие недели выросло число предупреждений, касающихся предполагаемых радикальных иностранцев в Италии.