15 Օգոստոս 2016 - 08:03 AMT
ՀՆԱ անկումն Ադրբեջանում 2016-ի հունվար-հուլիսին կազմել է 3%, հայտնել են «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանին» Պետական վիճակագրական կոմիտեից: Ըստ վիճակագրության, ՀՆԱ անվանական ծավալը հաշվետու շրջանում կազմել է 32 մլրդ 122,6 մլն մանաթ:
ՀՆԱ-ի նավթային հատվածի ծավալը 2016-ի հունվար-հուլիսին կազմել է 20 մլրդ 820,1 մլն մանաթ, անկումը` 5,4%: Նավթային հատվածը ընթացիկ տարվա հունվար-հուլիսին աճել է 2%-ով:
Ըստ վիճակագրության, Ադրբեջանի ՀՆԱ անկումը հաշվետու շրջանում պայմանավորված է 30,7% անկումով շինարարության ոլորտում արտադրության և ծառայությունների գծով:
2016-ի հունվար-հուլիսին ՀՆԱ կառուցվածքում արդյունաբերությունը կազմել է 38,79%, առևտուրն ու տրանսպորտային միջոցները` 11,3%, շինարարությունը` 9,37%,, տրանսպորտը` 6,88%,, գյուղատնտեսությունը, անտառտնտեսությունն ու ձկնաբուծությունը`5,68%, զբոսաշրջությունն ու հասարակական սնունդը` 2,72%, տեղեկատվությունն ու կապը` 1,96%, մյուսները` 15,84%:
Հարկերը ՀՆԱ-ում կազմում են 7,46%:
Մեկ շնչի հաշվարկով ՀՆԱ-ն 2016-ի հունվար-հուլիսին կազմել է 3.340,6 մանաթ` անկումը 4,1%: Ադրբեջանի կառավարությունը 2016-ի համար կանխատեսել էր ՀՆԱ 1,8% աճ:
Շարունակում է արժեզրկվել ադրբեջանական մանաթը: Ըստ Bloomberg-ի վերլուծաբանների, 2015-ին երկու արժեզրկումների արդյունքում նույնիսկ դոլարի հանդեպ ավելի քան 50 տոկոսով արժեզրկվելով, ադրբեջանական մանաթը դեռ չի հասել անկման «հատակին»: «Հունիսը վատագույնն էր այդ արժույթի համար 2016-ի հունվարից ի վեր, երբ ճգնաժամը նավթի շուկաներում ամենաթեժ փուլում էր»,-ասվում է վերլուծության մեջ:

15 Август 2016 - 08:15 AMT
По данным статистики, номинальный объем ВВП в отчетном периоде составил 32 млрд 122.6 млн манатов. Объем ненефтяного ВВП в январе-июле 2016 года составил 20 млрд 820,1 млн манатов, спад на 5,4%. Нефтяной сектор в январе-июле текущего года продемонстрировал рост на 2%.
По данным статистики, спад ВВП Азербайджана за отчетный период был обусловлен снижением производства продукции и услуг в сфере строительства на 30.7%.
В январе-июле 2016 года в структуре ВВП доля промышленности составила 38.79%, торговли и ремонта транспортных средств – 11.3%, строительства – 9,37%, транспорта – 6,88%, сельского, лесного и рыбного хозяйств – 5.68%, размещения туристов и общественного питания – 2.72%, информации и связи – 1.96%, прочих – 15.84%. Доля налогов в ВВП составила 7.46%.
ВВП на душу населения в январе-июле 2016 года составил 3 тыс. 340.6 манат (спад на 4,1%).
Правительство Азербайджана на 2016 год прогнозирует рост ВВП на уровне 1.8%. В 2015 году ВВП Азербайджана вырос на 1.1%.
Aзербайджанский манат пытается нащупать дно, сообщают аналитики Bloomberg.Даже подешевев к доллару более чем на 50% в результате двух прошлогодних девальваций, азербайджанский манат все еще пытается нащупать дно. Июнь стал худшим для этой валюты месяцем с января, когда кризис на рынках нефти был в самом разгаре.Манат в июне 2016 года подешевел на 3,8% к доллару после четырех месяцев роста. Манат занял второе место с конца среди валют стран бывшего Советского Союза, а рубль подорожал на 4,3%.