15 Օգոստոս 2016 - 08:41 AMT
Սիրիայի կառավարական բանակի մարտիկները և աշխարհազորայինների ջոկատները հետ են մղել ահաբեկիչների գրոհները Հալեպի հյուսիս-արևմուտքում և հարավ-արևմուտքում: Այդ մասին հայտնել է սիրիական ռազմական աղբյուրը: «Մարտերը սկսվել են օգոստոսի 14-ին: Բանակին հաջողվել է հետ մղել ահաբեկիչներին Ջամայաթ ազ Զահրա շրջանում և նրանց գրոհը հարավ-արևմուտքում` ցեմենտի գործարանի մոտ»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ աղբյուրի, միայն հյուսիս-արևմուտքում սպանվել է 35-50 ահաբեկիչ: Գրոհայինները նահանջել են Քաֆր Համրա և Հան Թուման ավանի ուղղությամբ:
Հուլիսի վերջում Ռուսաստանը և Սիրիայի կառավարությունը լայնածավալ հումանիտար գործողություն են մեկնարկել Հալեպում: Նրանք միջանցք են բացել, որով քաղաքից կարող են դուրս գալ խաղաղ բնակիչներն ու զենքը վայր դրած գրոհայինները: Նախագահ Ասադը համաներում է խոստացել այն զինյալներին, որոնք 3 ամսվա ընթացքում վայր կդնեն զենքը:
Ահաբեկիչներն իրենց հերթին հաշվեհարդարի սպառնալիքով արգելում են քաղաքացիներին հեռանալ դեպի կառավարության կողմից վերահսկվող շրջաններ:

15 Август 2016 - 08:29 AMT
Бойцы правительственной армии Сирии и отряды ополчения отразили атаки террористов на северо-западе и юго-западе Алеппо. Об этом сообщил сирийский военный источник.
«Бои начались еще вчера вечером (14-го авгусата). Армии удалось отразить атаки террористов в районе Джамаият-аз-Захра и атаки на территорию цементного завода на юго-западе», — сказал он, передает РИА Новости.
По словам источника, только на северо-западе были убиты от 35 до 50 террористов. Боевики отступили в сторону поселения Кафр-Хамра (на севере) и Хан-Туман (на юге).
В конце июля Россия и сирийское правительство приступили к масштабной гуманитарной операции в Алеппо. Военные создали коридоры для выхода из города мирных жителей и боевиков, пожелавших сдать оружие. Также президент Сирии Башар Асад пообещал амнистию боевикам, которые в течение трех месяцев сложат оружие и вернутся к мирной жизни.
Террористы, в свою очередь, под угрозой расправы запрещают гражданам уходить в контролируемые правительственными войсками районы.