15 Օգոստոս 2016 - 10:25 AMT
Ղրիմում դիվերսիաներ նախապատրաստելու գործով 9 մարդ է ձերբակալվել: Այդ մասին հայտնել է աղբյուրը ՌԴ իրավապահ մարմիններում:«Այսօրվա դրությամբ ձերբակալվել է արդեն 9 մարդ, որից 2-ը կալանավորվել է: Առաջիկա 24 ժամում նրանց մեղադրանք կներկայացվի ահաբեկչության կազմակերպման և ահաբեկչական գործունեությանը նպաստելու հոդվածներով»,-ասել է աղբյուրը:
Գործակալության զրուցակիցը հայտնել է, որ 2 անձ, որոնց ավելի ուշ են ձերբակալել, թերակղզու բնակիչներ են, որոնք վերջերս են ՌԴ քաղաքացիություն ստանցել, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Եվս 10 մարդ անցնում է գործով որպես վկա: Քննությունը պետք է ուսումնասիրի, թե ինչ դեր են կատարել նրանք այդ իրադարձություններում: Աղբյուրը չի բացառել, որ ոմանց կարգավիճակը կարող է փոխվել կասկածյալների:
Ավելի վաղ Սիմֆերոպոլում դիվերսիա նախապատրաստելու կասկածանքով ձերբակալել էին Ուկրաինայի Զապորոժիեի մարզի բնակիչներ Եվգենիա Պանովան և Ղրիմի բնակիչ Անդրեյ Զախտեյը:

15 Август 2016 - 09:58 AMT
Число задержанных по делу о подготовке диверсий в Крыму увеличилось до девяти человек. Об этом сообщил источник в российских правоохранительных органах.
«На сегодняшний день под стражей находятся уже девять человек, двое из них арестованы. В ближайшие сутки им могут быть предъявлены обвинения по статьям, в том числе связанным с организацией теракта и пособничеством в террористической деятельности», – сказал источник.
Собеседник агентства сообщил, что два человека, дополнительно задержанных по делу, являются жителями полуострова, недавно получившими российское гражданство, сообщает Интерфакс.
Еще около 10 человек проходят по делу в качестве свидетелей. Следствию предстоит изучить, какую роль они сыграли в происходивших событиях. Источник не исключил, что статус некоторых из них может измениться на подозреваемых.
Ранее суд в Симферополе заключил под стражу подозреваемых в подготовке диверсии – жителя Запорожской области Украины Евгения Панова и жителя Крыма Андрея Захтея.