Թուրքիայի Դիարբեքիր գավառի Չինար քաղաքում պայթյուն է որոտացել. 3 մարդ զոհվել է, կան վիրավորվեր, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Dogan գործակալության վրա հղումով:
Պայթյունը տեղի է ունեցել տեղի ժամանակով 13:10-ին` տրանսպորտի երթևեկության վարչության հարևանությամբ: Զոհվել է 2 սպա և 1 քաղաքացիական անձ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Hürriyet-ն ականտեսների վրա հղումով գրում է մեծաթիվ տուժածների մասին: Ըստ նախնական տվյալների, պայթել է ականապտ մեքենան: Ըստ Haberturk-ի, պայթյունի հետևում հավանաբար Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության գրոհայիններն են կանգնած:
Օգոստոսի 10-ին 5 թուրք զինվոր սպանվեց և 8-ը վիրավորվեց Թուրքիայի հարավ-արևելքում: Գրոհայինները պայթեցրել էին ականապատ մեքենան Շիրնաք գավառի Ուլուդերե շրջանում:
2015-ի հուլիսին ՔԱԿ զինյալների հետ զինված հակամարտության վերսկսումից ի վեր զոհվել է մոտ 600 թուրք ոստիկան և զինվորական: Նախագահ էրդողանը հայտարարել է այդ ընթացքում մոտ 5.000 քուրդ զինյալի ոչնչացման մասին, սակայն քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատիայի կուսակցության ներկայացուցիչները պնդում են, որ հարյուրավոր խաղաղ բնակիչներ են զոհվել:

15 Август 2016 - 12:05 AMT
В городе Чинар турецкой провинции Диярбакыр прогремел взрыв: 6 человек погибли, есть раненые, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Dogan.
Взрыв произошел в 13:10 по местному времени возле управления движения транспорта. Погибшими оказались два офицера и одно гражданское лицо, передает РБК.
Hürriyet со ссылкой на очевидцев пишет о большом количестве пострадавших. По предварительным данным, взорвался заминированный автомобиль. На место происшествия прибыли полиция и скорая помощь. Телеканал Haberturk сообщает, что теракт, скорее всего, устроили боевики запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК).
Позже местные СМИ сообщили, что причиной взрыва Чинаре стал автомобиль, начиненный взрывчаткой.
Пять турецких солдат погибли и восемь были ранены на юго-востоке Турции 10-го августа.Боевики подорвали военный автомобиль в районе Улудере провинции Ширнак.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в столкновениях с курдскими повстанцами погибли более 600 военных и полицейских. Генштаб Турции сообщил об уничтожении за этот период около 5 тысяч курдских повстанцев. Однако представители прокурдской Партии демократии народов утверждают, что в ходе антитеррористической операции погибли сотни мирных жителей.