Թուրքիայի գլխավոր դատախազությունը ցմահ ազատազրկման 2 ժամկետ է պահանջել և 1900 տարվա կալանք քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի համար, որին Անկարան մեղադրում է անհաջող հեղաշրջման կազմակերպման մեջ: Քրեական գործը հարուցվել էր 2015-ի սեպտեմբերին Գյուլենի կազմակերպության ֆինանսական գործունեության կապակցությամբ: Ավելի քան 2.500 էջից բաղկացած թղթապանակը փոխանցվել է երկրի Գերագույն քրեական դատարան:
Ընդհանուր առմամբ գործով անցնում է 111 մարդ: Նրանց մեղադրում են, այդ թվում, նաև ահաբեկչության ֆինանսավորման և ռեժիմը տապալելու փորձի համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հուլիսի 15-ի ուշ երեկոյան Թուրքիայում տեղի է ունեցել ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձ, որի հետևանքով զոհվել են հարյուրավոր մարդիկ: Տեղի ունեցածի համար իշխանությունները մեղադրում են ԱՄՆ-ում բնակվող իսլամական քարոզիչ և ընդդիմադիր Ֆեթուլլահ Գյուլենին: Ըստ վերջին տվյալների, Ստամբուլում և Անկարայում, որտեղ հիմնականում ծավալվեցին գործողությունները, զոհվեց Թուրքիայի 246 քաղաքացի, չհաշված ապստամբներին, ավելի քան 2000 մարդ վիրավորվեց:

16 Август 2016 - 11:57 AMT
Генпрокуратура Турции потребовала двух пожизненных сроков заключения и 1900 лет тюрьмы для проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого Анкара обвиняет в организации попытки переворота.
Уголовное дело было возбуждено в сентябре 2015 года в связи с финансовой деятельностью организации Гюлена. Досье объемом более 2.5 тысячи страниц было передано во вторник в Высший уголовный суд страны.
Всего по делу проходят 111 человек. Их обвиняют, среди прочего, в финансировании терроризма и попытке свергнуть режим, передает РИА Новости.
В ночь на 16 июля в Турции военные предприняли неудавшуюся попытку государственного переворота. Власти страны обвинили Гюлена в причастности к попытке переворота и потребовали от США его экстрадиции. Сам Гюлен тогда осудил мятеж и заявил о своей непричастности.