18 Օգոստոս 2016 - 06:39 AMT
3 մարդ է զոհվել և ավելի քան 70-ը վիրավորվել Թուրքիայի Վան գավառում տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետևանքով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ականապատ մեքենան պայթել է Իրանի հետ սահմանից ոչ հեռու: Գրոհի թիրախը ոստիկանության բաժանմունքն էր:
«71 տուժածի վիճակը ծանր է, նրանցից 17-ը ոստիկան է»,-ասել է իշխող ԱԶԿ կուսակցության ղեկավարը Վանում Զահիրա Սողանդը, հայտնել է Anadolu գործակալությունը: Ըստ պաշտոնյայի, պայթյունի հետևանքով մեկ երեխա է զոհվել:
Տեղական իշխանությունները կարծում են, որ ահաբեկչությունը կազմակերպել են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության ակտիվիստները:
Օգոստոսի 1-ին Թուրքիայի արևելյան Բինգյոլ (Բյուրակն) նահանգի համանուն քաղաքի օդանավակայան տանող ճանապարհին պայթել է «Քուրդստանի աշխատավորական կուսակցության» (ՔԱԿ) զինյալների կողմից ռումբերով բեռնված մեքենա: Պայթյունի հետևանքով սպանվել է 6 ոստիկան, 3 հոգի էլ վիրավորվել է:

Три человека погибли, более 70 получили ранения в результате мощного взрыва в провинции Ван, расположенной на востоке Турции.
Начиненный взрывчаткой автомобиль взорвался накануне недалеко от границы Турции с Ираном. Объектом атаки стало отделение полиции.
«Среди 71 пострадавшего состояние троих тяжелое, 17 среди них — полицейские», — сказал глава правящей «Партии справедливости и развития» в провинции Ван Захира Соганда, передает РИА Новости.
Местные власти считают, что теракт устроили активисты запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК).
РПК — партия, основной целью которой заявляются защита прав курдов и создание курдской автономии на территории Турции. Анкара и Вашингтон считают организацию террористической. Лидер партии Абдулла Оджалан с 1999 года отбывает пожизненное заключение.