18 Օգոստոս 2016 - 09:28 AMT
Ավելի քան 4.000 մարդ է ստորագրել կողմնակալ մրցավարության պատճառով օլիմպիական ոսկուց զրկված հայ ըմբիշ Միհրան Հարությունյանին աջակցող պահանջագիրը:
«Օգոստոսի 16-ին Ռիո դը Ժանեյրոյում ընթացող 31-րդ Օլիմպիական խաղերի եզրափակչում սերբ Դավոր Շտեֆանեկի հետ գոտեմարտում Միհրան Հարությունյանը զրկվեց օլիմպիական ոսկուց կողմնակալ մրցավարության պատճառով: Սա խայտառակություն է հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի համար: Ամբողջ աշխարհը տեսավ, թե ով էր իրականում չեմպիոնը»,-ասվում է պահանջագրում, որը տեղադրված է Change.org կայքում:
Ստորագրահավաքի նախաձեռնողները կոչ են անում միջազգային ֆեդերացիաներին, ըմբշամարտի միավորված ոճերի միջազգային ֆեդերացիային, վերականգնել արդարությունը:
«Ցանկացած անարդարություն ստվեր է գցում Օլիմպիական խաղերի վրա: Ռիոյում Օլիմպիադայի կազմակերպիչները պետք է միանան այս պահանջագրին և միջոցներ ձեռնարկեն վերականգնելու համար արդարությունը` այս դեպքում, ընդհանուր առմամբ Օլիմպիական խաղերում»,-ասվում է փաստաթղթում, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Հարությունյանը պարտված համարվեց սերբ Դավոր Ստեֆանեկին, մրցավարների ակնհայտ կողմնապահության պայմաններում: Հայ ըմբիշը գոտեմարտի ընթացքում աչքի հատվածում վնասվածք է ստացել: Երկրորդ խաղակեսում Ստեֆանեկն իրեն հատկապես պասիվ էր դրսևորում ու խախտում կանոնները: Կիսաեզրափակչում 66 կգ քաշային կարգում հանդես եկող Հարությունյանը հաղթել էր ադրբեջանցի Ռասուլ Չունաևին 4-1 հաշվով:
Մրցավարներն անարդարացիորեն միավոր տվեցին Շտեֆանեկին` իբր, Հարությունյանի պասիվության համար: Ըստ սպորտային մեկնաբանների, մրցավարներն այդպիսով նվեր մատուցեցին Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ, ազգությամբ սերբ Նենադ Լալովիչին:
Զայրանալով` Հարությունյանը պոկել է վիրակապը, որը դրվել էր ձախ աչքին վնասվածքի պատճառով: Մեդալների հանձնման արարողության ժամանակ հայ ըմբիշը չկարողացավ զսպել արցունքները և չսեղմեց Լալովիչի ձեռքը:
«Ես չեմ պարտվել: Կյանքում առաջին անգամ չեմ ամաչում դա ասել: Եվրոպական խաղեր, աշխարհի առաջնություն, Օլիմպիական խաղեր` ինձ ուղղակի թույլ չեն տալիս իմ տեղը զբաղեցնել պատվո հարթակում: Իմ առաջին տեղը, որը ես վաստակել եմ: Եթե պարտվել եմ` պարտվել եմ, բայց երբ ես հաղթում եմ, ինձ պետք է հնարավորություն տան զբաղեցնել իմ տեղը: Ես հիասթափված եմ և այլևս ոչինչ չեմ ուզում ասել»,-ասել է Հարությունյանը լրագրողներին: Նա նշել է, որ «առջևում էր 1:0 հաշվով, ակտիվ էր աշխատում, առաջևում էր ամբողջ գոտեմարտի ընթացքում»:

Более 4 тысяч человек подписали петицию в поддержку армянского борца Миграна Арутюняна, который был лишен золота Олимпиады в Рио из-за предвзятого судейства.
«16 августа на 31-х Олимпийских играх в Рио–де-Жанейро во время финального поединка с Давором Штефанеком армянский борец Мигран Арутюнян был лишен олимпийского золота из-за несправедливости судьи. Это позор для греко-римской борьбы. Весь мир был свидетелем того, кто на самом деле стал чемпионом» ,- отмечается в петиции, размещенной на сайте Change.org.
Авторы петиции призывают различные международные федерации, Международную федерацию объединенных стилей борьбы к восстановлению справедливости.
«Любая несправедливость в спорте омрачает Олимпийские игры. Организаторы Олимпиады в Рио-де-Жанейро должны присоединиться к этой петиции и принять меры к восстановлению справедливости, в данном случае – на Олимпийских играх в целом» ,- отмечается в документе, приводит «Новости-Армения».
Судьи несправедливо присвоили очко чемпиону мира 2014 года, сербу Давору Штефанеку якобы за пассивность Арутюняна.По мнению спортивных комментаторов, судьи преподнесли подарок президенту Международной федерации борьбы (МФБ) сербу Ненаду Лаловичу.
Со злости Арутюнян сорвал с себя повязку, которую ему наложили после полученной травмы у левого глаза. Во время церемонии вручения медалей армянский борец со слезами на глазах поднялся на пъедестал, не пожав руки главе МФБ Ненаду Лаловичу.
«Я не проиграл — впервые в жизни я не стесняюсь этого сказать, — сказал Арутюнян журналистам. — Европейские игры, чемпионат мира, эти Олимпийские игры — они просто не дают мне встать на пьедестал. На свое первое место, которое я заслужил. Если я проиграю — да, я проиграю, но когда я выигрываю, они должны дать мне возможность встать на это (первое) место. Я разочарован и ничего не хочу больше говорить», — сказал Арутюнян журналистам. Армянский спортсмен отметил, что «вел со счетом 1:0, работал активно, первым номером, всю схватку».