18 Օգոստոս 2016 - 10:24 AMT
Իրաքում «Իսլամական պետության» առնվազն 700 գրոհային է ոչնչացվել Հալդիա շրջանի ազատագրման ժամանակ, որը գտնվում է 2015-ին ազատագրված Ռամադի քաղաքից ոչ հեռու: «Անվտանգության ուժերի կողմից ոչնչացվել է ԻՊ ավելի քան 700 գրոհային»,-ասել է Անբար գավառում օպերատիվ հրամանատարության ղեկավար, գեներալ-մայոր Իսմաիլ ալ Մահալավին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մարտերը շրջանում շարունակվել են 2015-ի գարնանից, իսկ ԻՊ դեմ վճռական գրոհը սկսվեց 2016-ի հուլիսի վերջում, իսկ օգոստոսի 1-ին հայտարարվել է շրջանը գրոհայիններից ազատագրելու մասին:
Ակտիվ մարտական գործողություններն Անբար գավառում ԻՊ դեմ շարունակվում են 2015-ի ամառվանից:
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կորցրել է իր տարածքի մոտ 50 տոկոսը Իրաքում, 20 տոկոսը՝ Սիրիայում: Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Փիթեր Քուկն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԻՊ ահաբեկչական խմբավորումն ԱՄՆ գլխավորած հակաջիհադական կոալիցիայի գործողությունների արդյունքում զրկվել է Իրաքում գրաված տարածքների 45%-ից: Միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիայում ԱՄՆ համանախագահ Բրետ Մաքգերկն իր հերթին նշել է, որ ջիհադականները կորցրել են նավթով հարուստ տարածքներից շատերը: Փակվել են նաև ֆինանսավորման ուղիներից շատերը: Մաքգերկը նշել է, որ Սիրիայում դադարեցվել է առճակատումը կառավարական ուժերի և չափավոր ընդդիմության միջև:

18 Август 2016 - 08:54 AMT
Иракские военные ликвидировали по меньшей мере 700 боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) при освобождении района Халдия недалеко от освобожденного в конце 2015 года города Рамади.
Ранее сообщалось, что в начале месяца иракские военные освободили от группировки ИГ район Халдия. Район расположен в 23 километрах от Рамади в западной провинции Анбар, недалеко от одноименного города Халдия. На арабском его называют «островом», так как с трех сторон он окружен водами реки Евфрат.
«Силы безопасности уничтожили 700 боевиков ИГ с начала сражений по освобождению района Халдия», — сообщил глава оперативного командования в провинции Анбар генерал-майор Исмаил аль-Махалави, передает РИА Новости.
Бои в районе продолжались с весны 2015 года, а решающее наступление против ИГ армия начала в конце июля 2016-го и 1 августа сообщила об освобождении района от боевиков.
Иракские военные с лета 2015 года ведут активные действия против ИГ в пограничной с Сирией провинции Анбар. При поддержке ополчения и международной коалиции силовики смогли вернуть контроль над многими районами и городами в провинции, в том числе ее столицей Рамади и Фаллуджей.