Ռուսաստանի Պետական դումայի համագործակցությունն Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի հետ կվերսկսվի, սակայն այն ժամանակ, երբ փոխվի ուկրաինական խորհրդարանի կազմը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ խորհրդարանի ստորին պալատի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը:
«Համագործակցությունն Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի հետ անպայմասն կվերսկսվի, սակայն, չեմ կարծում, որ դա տեղի կունենա այս կազմով: Այս Ռադան ընտրվել է թմբուկների զարկերի, բղավոցների, ծայրահեղական ազգայնական հռետորաբանության ուղեկցությամբ»,-ասել է նա:
Նարիշկինը նշել է, որ այժմ Ռադայում համարժեք չեն ներկայացված բոլոր ուժերն, որ առկա են այդ երկրում: «Սակայն Գերագույն ռադայի որոշ պատգամավորների հետ մենք հիմա էլ շփումներ ունենք: Վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ, սակայն Գերագույն ռադայի այլ կազմի դեպքում, մենք համագործակցելու ենք, աշխատելու ենք, միջխորհրդարանական երկխոսություն ենք վարելու, ինչպես վայել է երկու եվրոպական պետություններին, ՌԴ և Ուկրաինայի եղբայրական ժողովրդներին»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ Պետդումայի խոսնակը նախկինում բազմիցս է հայտարարել, որ Ռուսաստանը պատրաստ է գործակցել Գերագույն ռադայի ներկայացուցիչների հետ: Սակայն, ըստ նրա, դրական պատասխան Ուկրաինայի խորհրդարանից չի ստացվել:
Երկու երկրների միջխորհրդարանական երկխոսությունը դադարեցվել է 2014-ի մարտին,երբ Ղրիմը միացավ ՌԴ-ին: VIII գումարման Գերագույն ռադան ընտրվել է 2014-ի հոկտեմբերին, նրա լիազորությունների ժամկետը սպառվում է 2019-ին: Ուկրաինայի խորհրդարանի կազմում 10 քաղաքական կուսակցության ներկայացուցիչ կա և 96 անհատ:

18 Август 2016 - 12:32 AMT
Сотрудничество Государственной думы России и Верховной рады Украины будет возобновлено, но после смены состава украинского парламента. Об этом заявил председатель нижней палаты российского парламента Сергей Нарышкин.
«Сотрудничество с Верховной радой Украины в обязательном порядке будет возобновлено, но не думаю, что это может произойти в нынешнем ее составе. Эта Рада избиралась под грохот барабанов, под улюлюканье, массовые подпрыгивания, под радикальную националистическую риторику», — сказал он.
Нарышкин отметил, что в настоящее время в Раде адекватно представлены далеко не все политические силы, которые имеются в этой стране.
«Но с рядом депутатов Верховной рады мы и сейчас поддерживаем контакты. И их будет больше. Я уверен в том, что рано или поздно, но с иным составом Верховной рады мы будем взаимодействовать, будем работать, сотрудничать, будем вести межпарламентский диалог – достойный двух больших европейских государств, достойный двух братских народов России и Украины», — сказал он, передает РИА Новости.
Спикер Госдумы ранее неоднократно заявлял, что Россия готова взаимодействовать с представителями Верховной Рады. Однако, по его словам, позитивных ответов от украинского парламента не последовало.
Межпарламентский диалог двух стран был остановлен после присоединения к России полуострова Крым в марте 2014 года.
Верховная Рада VIII созыва была избрана в октябре 2014 года. Срок ее полномочий истекает в 2019 году. В состав украинского парламента вошли представители 10 политических партий и 96 самовыдвиженцев.