19 Օգոստոս 2016 - 08:28 AMT
Թուրքիայի իշխանությունները կցանկանային, որ երկիրը Եվրամիության անդամ դառնար մինչև 2023 թվականը: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչ Սելիմ Ենելը:
«Թուրքիայի կառավարությունը ցանկանում է, որ երկիրն անդամակցի ԵՄ-ին մինչև 2023 թվականը: 2023-ին Թուրքական Հանրապետությունը դառնում է 100 տարեկան: Իմ երկրի համար անդամակցումը Եվրամիությանը հանդիսավոր պսակը կդառնա »,-հայտարարել է մշտական ներկայացուցիչը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ընդ որում Ենելը նշել է, որ այս պահին Եվրամիությանն անդամակցելու համար պայմաններն այնքան էլ բարենպաստ չեն, սակայն դա կարող է արագ փոխվել:
Մինչդեռ Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցը սպառնացել է խոչընդոտել Թուրքիայի` ԵՄ անդամակցությանը: «Եվրամիության արտգործնախարարների խորհրդում, որտեղ ես աթոռ ու ձայնի իրավունք ունեմ, քննարկվում է այն հարցը թե Թուրքիայի հետ ԵՄ անդամակցության բանակցությունների նոր փուլ կսկվի թե ոչ: Այս հարցում ես բացասական դիրքորոշում ունեմ»,- ասել է Կուրցը:
Ավստրիայի կողմից նման հայտարարություններ ավելի վաղ նույնպես հնչել էին: Մասնավորապես, Ավստրիայի վարչապետ Քրիսթիան Քերնը ասել էր, որ Թուրքիայի և ԵՄ միջև ընթացող բանակցությունները դադարեցնելու համար հանդիպելու է եվրոպական երկրների ղեկավարների հետ: Նա կողմերի միջև ընթացող բանակցությունները որակել էր որպես «բեմականացված դիվանագիտություն»:

Власти Турции хотели бы, чтобы страна стала членом Евросоюза к 2023 году. Об этом завил постоянный представитель Турции в ЕС Селим Енель.
«Правительство Турции хочет, чтобы страна вступила в ЕС к 2023 году. В 2023 году Турецкой республике исполняется 100 лет. Для моей страны членство в Европейском союзе стало бы торжественным венцом», — заявил постпред, передает РИА Новости.
При этом Енель подчеркнул, что в настоящий момент условия для вступления в ЕС не самые благоприятные, но это может быстро измениться.
Ранее канцлер Австрии Кристиан Керн заявил о намерении 16 сентября инициировать «жесткое обсуждение» вопроса о приостановке переговоров по вступлению Турции в ЕС. По словам Керна, Турция не может быть кандидатом на вступление в ЕС «ни сейчас, ни в ближайшие десятилетия». Кроме того, он заявил, что на текущем этапе переговоры о присоединении Турции к Евросоюзу не более чем «дипломатическая фикция». На 16 сентября намечен саммит 27 стран-членов ЕС (без Великобритании) в Словакии.
Соглашение об ассоциации между ЕС и Турцией было подписано в 1963 году. Заявку на членство в Евросоюз Анкара подала в 1987 году. Переговоры о вступлении Турции в ЕС, начавшиеся только в 2005 году, неоднократно осложнялись разногласиями, которые приводили к их приостановке. На данный момент открыты 16 из 35 глав переговорного досье о вступлении в ЕС.