Թուրքիայում դատարանի որոշմամբ հեղաշրջման փորձի գործի հետաքննության շրջանակում ձերբակալվել է երկրի վարչապետի աշխատակազմի 18 անդամ: Ինչպես հայտնի է, Թուրքիայի իշխանությունները հեղաշրջման փորձի կազմակերպիչ են համարում իսլամական քարոզիչ Ֆեթուալլահ Գյուլենին, որը բնակվում է ԱՄՆ-ում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Anadolu գործակալության վրա հղումով:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո վարչապետի աշխատակազմի ավելի քան 250 աշխատակից է ազատավել պաշտոններից:
Հուլիսի լույս 16-ի գիշերը մի խումբ ապստամբներ Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ կատարեցին: Հիմնական առճակատումը ծավալվեց Անկարայում և Ստամբուլում: Զոհվեց Թուրքիայի 246 քաղաքացի, չհաշված ապստամբներին, ավելի քան 2000 մարդ վիրավորվեց: Ապստամբությունը ձախողվեց:
Թուրքիայի իշխանությունները հեղաշրջման նախապատրաստման մեջ մեղադրել են քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին: Ինքը Գյուլենը դատապարտել է հեղաշրջման փորձն ու հայտարարել, որ մեղսակից չէ դրան:

Суд в Турции принял решение о помещении под стражу 18 сотрудников канцелярии премьер-министра страны в рамках расследования дела о попытке переворота, в организации которой турецкие власти обвиняют исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, передает РИА Новости со ссылкой на Anadolu.
Ранее сообщалось, что после неудавшейся попытки переворота более 250 сотрудников канцелярии премьера были отстранены от должностей.
В ночь на 16 июля в Турции группа мятежников совершила попытку военного переворота. Основное противостояние развернулось в Анкаре и Стамбуле. Погибли 246 турецких граждан, не считая мятежников, более 2 тысяч человек получили ранения, мятеж был подавлен.
Власти Турции обвинили проповедника Фетхуллаха Гюлена в причастности к попытке переворота и потребовали от США его экстрадиции. Сам Гюлен осудил мятеж и заявил о своей непричастности.