Անկարան դեռևս չի ներկայացրել Վաշինգտոնին Թուրքիայի պետական հեղաշրջման փորձին ընդդիմադիր Գյուլենի մեղսակցության ապացույցներ:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Bloomberg-ին հղում անելով, ԱՄՆ վարչակազմի անանուն ներկայացուցիչը, մի քանի հրավիրյալ լրագրողների համար հատուկ ճեպազրույց է կազմակերպել ԱՄՆ փոխնախագահ Բայդենի Թուրքիա այցելությանն ընդառաջ: Ճեպազրույցը նվիրված էր Գյուլենի արտահանձնման շուրջ ստեծղված վիճակին:
Զրույցի ընթացքում ասվել է, թե «Թուրքիան բազմիցս է մեղադրել Գյուլենին կառավարությունը տապալելու փորձերի մեջ», սակայն, «դեռևս բավարար ապացույցներ չի ներկայացրել ԱՄՆ-ին, որ նա մեղսակից է հեղաշրջման փորձին»: Թուրքիայի փոխանցած փաստաթղթերում շեշտը դրված է Գյուլենի դավադրության և քրեական վարքի վրա մինչ հեղաշրջումը:
Ճեպազրույցում հաստատել են նաև, որ ամերիկյան արդարատության նախարարությունն առաջիկա օրերին մի խումբ փորձագետներ կուղարկի Թուրքիա` քննարկելու համար Գյուլենի արտահանձնման հարցը: Պատվիրակության կազմն ու ուղևորության ժամկետը չեն նշվում: Սակայն, ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ պատվիրակությունը Թուրքիա կժամանի օգոստոսի 22-ին: Այդ մասին օգոստոսի 12-ին հայտնել էր Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը:
75-ամյա Գյուլենը մշտական բնակության թույլտվություն ունի ԱՄՆ-ում, 1999-ից նա ապրում է Փենսիլվանիա նահանգում:

20 Август 2016 - 08:59 AMT
Анкара все еще не предоставила Вашингтону доказательств участия оппозиционера Фетхуллаха Гюлена в попытке государственного переворота, совершенного в Турции 15 июля. Об этом сообщило из Вашингтона агентство деловых новостей Bloomberg.
Оно ссылается на представителя американской администрации, который на условии, что его имя и должность не будут упомянуты в печати, провел в пятницу для нескольких приглашенных журналистов в преддверии визита вице-президента США Джозефа Байдена в Турцию специальный брифинг. Тот был посвящен ситуации вокруг запроса на экстрадицию Гюлена, направленного Анкарой Вашингтону. 75-летний Гюлен имеет постоянный вид на жительство в США, с 1999 года он проживает в штате Пенсильвания.
«Турция неоднократно обвиняла Гюлена в попытке свержения правительства», но еще не предоставила Министерству юстиции (США) официальных свидетельств того, что тот был вовлечен в попытку переворота», передает ТАСС.
В переданных властями Турции Минюсту США документах акцент делается на «предполагаемых плетении заговора Гюленом и его уголовном поведении до попытки переворота», – говорится в публикации.
Ведущий брифинга также подтвердил, что американский Минюст в ближайшие дни направит группу своих экспертов в Турцию для обсуждения ее запроса о выдаче Гюлена. Состав этой делегации и сроки ее поездки в Турцию агентством Bloomberg не уточняются.
Ранее стало известно, что делегация специалистов из США прибудет в Турцию для обсуждения вопросов, связанных с возможной выдачей Гюлена, 22 августа. Об этом сообщил 12 августа министр юстиции Турции Бекир Боздаг.