Թուրքիայի խորհրդարանը վավերացրել է Իսրայելի հետ հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագիրը, որը վերջ կդնի հարաբերությունների 6-ամյա խզմանը և թույլ կտա վերականգնել երկրների դիվանագիտական հարաբերությունները:
Ըստ համաձայնագրի, Իսրայելը պետք է 25 օրվա ընթացքում միանվագ 20 մլն դոլար վճարի Թուրքիային: Դա փոխհատուցում է այն զոհերի համար, որոնք ունեցավ Թուրքիան իսրայելցի հատուկջոկատայինների և Mavi Marmara նավի թիմի բախման հետևանքով:
Ըստ համաձայնագրի, Իսրայելի քաղաքացիները պատասխանատվություն չեն կրի` քրեական և ֆինանսական, կատարվածի համար, հայտնում է «Դոժդը» Associated Press-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել էր, որ Իսրայելը համաձայնել է Թուրքիայի առաջադրած բոլոր պայմաններին:
Այս միջադեպից հետո պաշտոնական Անկարան դիվանագիտական հարաբերությունները հասցրել էր նվազագույնի և սառեցրել ռազմական և առևտրային ոլորտում կնքված պայմանագրերը:

20 Август 2016 - 09:36 AMT
Парламент Турции ратифицировал соглашение о нормализации отношений с Израилем, которое должно закончить шестилетний разрыв отношений и восстановить дипломатические контакты между странами.
По условиям соглашения, Израиль должен будет в течение 25 дней единовременно выплатить Турции 20 миллионов долларов. Эта сумма станет компенсации за жертвы, которые понесла Турция, в результате конфликта израильского спецназа с командой судна. Т
акже, по соглашению, граждане Израиля не будут нести уголовную или финансовую ответственность за произошедшее, сообщает «Дождь» со ссылкой на Associated Press.
В ночь на 31 мая 2010 года шесть судов подошли к берегам Израиля, чтобы передать гуманитарную помощь в сектор Газа. Флотилия была организована по инициативе турецкого комитета по правам человека. ВМС Израиля остановили конвой, хотя суда находились в нейтральных водах.
Команда одного из судов оказала сопротивление израильским военным, в результате чего были убиты девять человек, находившихся на корабле.