Էլ Հասակա քաղաքում տեղի ունեցած միջադեպից հետո Պենտագոնը զգուշացրել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կառավարական ուժերին ձեռնպահ մնալ մարտական գործողություններից ԱՄՆ և նրա դաշնակիցների ուժերի մոտակայքում, գրում է «Կոմերսանտը» Wall Street Journal-ի վրա հղումով:
«Մենք շատ լուրջ ենք դիտարկում այն դեպքերը, երբ կոալիցիայի զինվորականները հայտնվում են ռիսկային իրավիճակում, և մենք շատ լուրջ ենք վերաբերվում նրանց ինքնապաշտպանության իրավունքին»,-մեջբերում է թերթը մամլո քարտուղարի խոսքերը:
Պենտագոնի կապիտան Ջեֆ Դևիսը նշել է. «Մենք պարզ հայտարարել ենք, որ ԱՄՆ ՌՕՈւ-ն կպաշտպանի ցամաքային ուժերին սպառնալիքի դեպքում»,-ասել է Դևիսը:
Օգոստոսի 19-ին F-22 Raptor ամերիկյան երկու կործանիչները դուրս են մղել Էլ Հասակա քաղաքի օդային տարածքից սիրիական ՌՕՈւ երկու ինքնաթիռ: Սիրիական ռազմական ինքնաթիռները ավիահարվածներ չեն հասցրել և ոչ մի գործողություն չեն իրականացրել, այլ ուղղակի փորձել են հատել օդային տարածքը, սակայն ամերիկացի օդաչուները խնդրել են նրանց հեռանալ այդ շրջանից:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն առաջիկայում կարող են համաձայնագիր ստորագրել, որը կկարգավորի ՌԴ ՊՆ և Պենտագոնի գործողություններն ու համակարգումը Սիրիայում:

20 Август 2016 - 10:15 AMT
Пентагон предупредил правительственные силы президента Сирии Башара Асада воздержаться от боевых действий близ сил США и их союзников после инцидента в городе Эль-Хасака, пишет «Коммерсантъ» со ссылкой на Wall Street Journal.
«Мы очень серьезно рассматриваем случаи, когда служащие коалиции оказываются в рискованной ситуации, и у нас есть неотъемлемое право на самооборону»,— цитирует газета пресс-секретаря
Пентагона капитана Джефа Дэвиса. «Мы дали ясно понять, что ВВС США будут защищать наземные силы в случае угрозы»,— подчеркнул Дэвис.
Два американских истребителя F-22 Raptor в пятницу вытеснили два самолета ВВС Сирии из воздушного пространства над городом. Отмечалось, что сирийские боевые самолеты не наносили авиаудары и не проводили никаких операций, а просто пытались пересечь воздушное пространство над городом. Но американские летчики попросили их покинуть данный район.
Ранее стало известно, что Россия и США в ближайшее время могут подписать соглашение, регулирующее взаимодействие и координацию Минобороны РФ и Пентагона в Сирии.