22 Օգոստոս 2016 - 06:52 AMT
YPG քրդական ջոկատները կրկին գրոհում են կառավարամետ միավորումների դիրքերը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Էլ Հասակե քաղաքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
Գրոհից առաջ քրդերը կոչ են արել կառավարամետ ուժերին հանձնվել:
Ըստ Reuters-ի աղբյուրների, հարձակումը սկսվել է օգոստոսի 22-ին` կեսգիշերից հետո Նաշվա շրջանում` կառավարական շենքերի հարևանությամբ:
«Ֆրանս պրես» գործակալությունը հայտնել է, որ կառավարամետ սիրիական միավորումներն ու քրդական ջոկատները Ռուսաստանի աջակցությամբ պայմանավորվել են հրադադարի մասին, որը պետք է ուժի մեջ մտնի օգոստոսի 24-ին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սիրիական ինքնաթիռները գրոհել են քրդերի դիրքերը Էլ Հասակեում: Այս ավիահարվածն առաջինն էր 5 տարվա ընթացքում: «Ժողովրդավարական միություն» քրդական կուսակցության ներկայացուցիչ Իբրահիմ Իբրահիմը հայտարարել էր, որ հարվածների արդյունքում զոհեր են եղել խաղաղ բնակչության շրջանում:
Սիրիայի կառավարական ուժերի հրամանատարությունն իր գործողությունները դիտարկում է որպես պատասխան քաղաքը գրավելու փորձերին:

22 Август 2016 - 06:58 AMT
Курдские отряды YPG вновь начали наступление против проправительственных объединений в городе Эль-Хасаке на северо-востоке Сирии.
Перед атакой курды призвали проправительственные силы сдаться.
Наступление началось после полуночи в понедельник по местному времени (время совпадает с московским) около района Нашва неподалеку от зданий местных властей.
Проправительственные сирийские объединения и курдские отряды при посредничестве России договорились о прекращении огня и возврате всех захваченных точек под контроль Дамаска. Перемирие должно было начаться в 17-го августа, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что самолеты сирийских ВВС атаковали позиции курдов в Эль-Хасаке. Этот авианалет стал первым за пять лет. Представитель курдской партии демократического союза Ибрагим Ибрагим заявил агентству Sputnik, что удары привели к жертвам среди мирного населения.