22 Օգոստոս 2016 - 08:36 AMT
Ադրբեջանի խոշորագույն բանկերն օգոստոսի 20-21-ին սահմանափակել կամ լիովին դադարեցրել են արտարժույթի վաճառքն առանց պատճառը հրապարակելու: Առավելագույն գումարը, որ կարելի է փոխանակել Բաքվում, $500 է, հայտնում է Lenta.ru-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Սահմանափակումների պատճառով աճել է արտարժույթի վաճառքը սև շուկայում, որտեղ դոլարի փոխարժեքը 1,7 մանաթ է: Պաշտոնական փոխարժեքը 1,62 մանաթ է: Բորսայում ամերիկյան արժույթը հասել է 1,68 մանաթի: Ընդհանուր առմամբ 2016-ի սկզբից մանաթն էժանացել է 7 տոկոսով` դառնալով վատագույն արժույթներից մեկը նախկին ԽՍՀՄ-ում: Էլ ավելի վատ ցուցանիշներ ունի միայն տաջիկական սոմոնին:
2015-ին ադրբեջանական մանաթն արժեզրկվել է 2 անգամ: Առաջին անգամ դա տեղի է ունեցել փետրվարին, երբ Ադրբեջանի ԿԲ-ն նվազեցրեց փոխարժեքը մեկ երրորդով: Դեկտեմբերին, երբ անցում կատարվեց լողացող կուրսի, մանաթը կորցրեց իր արժեքի ևս կեսը:
Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկն արդեն ծախսել է իր արժութային պահուստային ֆոնդի երկու երրորդը` փորձելով զսպել ազգային արժույթի արժեզրկումը նավթի գների անկման ֆոնին: Sofaz ինքնիշխան հիմնադրամը օգոստոսին կեսին միայն $50 մլն է առաջարկել բանկերին, մինչդեռ պահանջարկը կազմել է մոտ $600 մլն:

Крупнейшие банки Баку 20-21 августа ограничили или полностью прекратили продажу клиентам валюты без объяснения причин. Максимальная сумма, которую можно обменять в кредитных организациях азербайджанской столицы, составляет $500, сообщает Lenta.ru со ссылкой на Bloomberg.
Ограничения вызвали рост торговли валютой на черном рынке, где доллар вырос до 1,7 маната по сравнению с официальным курсом в 1,62 маната. На бирже американская валюта также подорожала до 1,68 маната.
Всего с начала 2016 года манат подешевел на 7%, что сделало его одной из худших валют года в бывшем СССР. Еще более слабые результаты показал только таджикский сомони.
В 2015 году манат был девальвирован дважды. В первый раз это произошло в феврале, когда ЦБ Азербайджана снизил его курс на треть. В декабре, после перехода на плавающий курс, манат потерял еще около половины своей стоимости.
Центробанк Азербайджана уже потратил две трети своих валютных резервов в попытках сдержать обесценивание национальной валюты на фоне падения нефтяных цен. Суверенный фонд Sofaz в середине августа предложил банкам на аукционе только $50 млн, тогда как спрос составил $600 млн.