22 Օգոստոս 2016 - 15:40 AMT
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հայտարարել է երկրում կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մտադրության մասին:
Այդ մասին է ինքը Սարկոզին հայտնել twitter-ում, «Ամեն ինչ Ֆրանսիայի համար» գրքի մի հատված հրատարակելիս: «Ես որոշել եմ թեկնածու դառնալ 2017-ի ընտրություններին: Դա իմ պարտքն է այս դժվարին ժամանակներում», – գրել է նա:
Սարկոզին նախագահ էր ընտրվել 2007 թվականին, պաշտոնում փոխարինելով Ժակ Շիրակին: 2012 թվականին նա, սակայն, պարտվում է Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Ֆրանսուա Օլանդին:

Бывший президент Франции Николя Саркози заявил о выдвижении своей кандидатуры на президентских выборах во Франции в 2017 году в своей книге «Все для Франции» (Tout pour la France).
«Я принял решение быть кандидатом на президентских выборах 2017 года. Это мой долг», — говорится в книге Саркози, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство France Press.
По данным агентства, данная книга поступит в продажу 24 августа. Саркози уйдет с поста лидера Республиканской партии до 25 августа.
Николя Саркози был избран на пост президента Франции 6 мая 2007 года. На этом посту он сменил Жака Ширака. Однако на президентских выборах 6 мая 2012 года выиграл Франсуа Олланд – кандидат от Социалистической партии.