Թուրքիայի հատուկ նշանակության ուժերը մտել են Սիրիայի տարածք` հյուսիսային Ջարաբլուս քաղաքը «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից ազատագրելու գործողության շրջանակում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ թուրքական բանակն օգոստոսի 24-ի առավոտյան կոալիցիայի օդուժի աջակցությամբ ռազմական գործողություն է սկսել Ջարաբլուսի մատույցներում: Anadolu գործակալությունը հայտնել է, որ ինքնաթիռներն ավիահարվածներ են հասցրել ԻՊ գրոհայինների դիրքերին, Սիրիա են մտել նաև թուրքական տանկերը:
Ըստ Daily Sabah-ի, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է ցանկացած անհրաժեշտ աջակցություն ցույց տալ Ջարաբլուսի ազատագրման համար:
Ինչպես հայտնել էր Wall Street Journal-ը, ԱՄՆ իշխանությունները ևս դիտարկում են Թուրքիայի աջակցությունը վայելող ապստամբներին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու հարցը:

Турецкий спецназ вошел на территорию Сирии в рамках операции по освобождению от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) северного сирийского города Джараблус, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что армия Турции 24-го августа утром при поддержке самолетов коалиции начала военную операцию по освобождению Джараблуса. Агентство Anadolu сообщило, что самолеты нанесли авиаудары по боевикам ИГ.
По данным газеты Daily Sabah, глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил о готовности Анкары предоставить любую необходимую помощь в операции по освобождению города Джараблус. Наступление на боевиков может начаться в ближайшее время.
Как сообщила газета Wall Street Journal, власти США также рассматривают возможность оказания военной помощи повстанцам, которых поддерживают турецкие власти.