Սերբիայի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Ժելկո Տրայկովիչը կարծում է, որ Օլիմպիադայի եզրափակիչ մենամարտում հայ և սերբ ըմբիշների ուժերը հավասար էին, և դրանով նա առաջարկում է ավարտել վեճը, հայտնում է «Sputnik-Արմենիան»:
Ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը սխալ մրցավարության պատճառով զրկվեց օլիմպիական ոսկե մեդալից` դառնալով արծաթե մեդալակիր։ Մրցավարները հաղթող ճանաչեցին սերբ Դավոր Շտեֆանեկին։ Երկրպագուները change.org կայքում բողոքարկման ակցիա սկսեցին` ի պաշտպանություն Հարությունյանի, դրան միացավ ավելի քան 35 հազար մարդ։ Շատ մարզական մեկնաբաններ կիսում են այն կարծիքը, որ ոսկե մեդալակիրը հենց Միհրան Հարությունյանն է։
Տրայկովիչը շնորհավորել է Հարությունյանին և հայկական ամբողջ հավաքականին: «Ըմբշամարտի հայկական ոճը բացառիկ է, մենք հիանում ենք նրանով, և այդ երկրի մարզիկների յուրաքանչյուր ելույթը հոմանիշ է իսկական հունահռոմեական մենամարտի։ Դա իսկապես ականավոր թիմ է, և մենք փորձում ենք հավասարվել նրան»,- ասել է Տրայկովիչը Sputnik գործակալությանը:
Սակայն նա կարծում է, որ Դավոր Շտեֆանեկը ևս ոչնչով չի զիջում Հարությունյանին և ամբողջ ընթացում վստահ հաղթանակներ է տարել` 24 միավոր հավաքելով համաշխարհային մակարդակի ըմբիշների հետ մենամարտերում։ «Եզրափակիչը հատուկ մենամարտ է, սակայն հաղթանակը ձեռք է բերվում գերազանց մտածված մարտավարության շնորհիվ։ Եթե եզրափակչից հետո մրցավարները բարձրացնեին Հարությունյանի ձեռքը, դա նույնպես արդարացի կլիներ, քանի որ ըմբիշների ուժերը հավասար էին»,- ասել է Սերբիայի ֆեդերացիայի նախագահը։
Նա կարծում է, որ առանձին պահերի նախաձեռնությունը Հարությունյանի ձեռքում էր, սակայն որոշ պահերի նախաձեռնությունն իր ձեռքն էր վերցնում Շտեֆանեկը։
«Կարծում եմ, որ այս իրավիճակում` 1:1 հաշվի ժամանակ, երբ ամեն ինչ որոշում են մանրուքները, արդարացի չէ նվազեցնել Շտեֆանեկի հաջողությունը, ով հրաշալի է անցկացրել բոլոր մենամարտերը»,- նշել է Տրայկովիչը։ Նրա խոսքով` Հարությունյանն, անշուշտ, այս քաշային կարգի լավագույն ըմբիշներից է, իսկ նրա մենամարտերին հետևելը հաճույք է։ Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ հայ մարզիկին փայլուն ապագա է սպասում։
«Ես հասկանում եմ հայ երկրպագուների վրդովմունքն ու դժգոհությունը, քանի որ այդ երկրում հունահռոմեական ըմբշամարտն ազգային մարզաձև է։ Սակայն պետք է հասկանալ, որ եզրափակիչների ժամանակ հաղթում են նաև գերազանց մարտավարության շնորհիվ»,- ասել է Տրայկովիչը։
Նա կոչ է արել այսքանով վերջակետ դնել և սպասել այս երկու մարզիկների նոր մենամարտերին, որոնցում ավելի շատ տպավորիչ պահեր կլինեն, քանի որ Շտեֆանեկը և Հարությունյանը նույն տիպի մարզիկներ են։
Միհրան Հարությունյանը Հայաստանում կպարգևատրվի օլիմպիական ոսկե մեդալակրին համարժեք, իսկ բողոքարկման հարցը դեռ պարզ չէ: Այս մասին հայտարարել է ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը:Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը բողոքարկմանը վերաբերող հարցին ի պատասխան ասել է, որ այդ և այլ հարցերի կպատասխանի միայն Հայաստան վերադառնալուց հետո:
Իսկ մինչ այդ Միհրան Հարությունյանի երկրպագուները և ողջ հայ հանրությունը կոչ են անում Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեին` հայց ներկայացնել Մարզական վճռաբեկ դատարան` բողոքարկելով XXXI ամառային օլիմպիական խաղերի անարդար մրցավարությունը։
Միհրան Հարությունյանը գրառում է կատարել VK սոցցանցում` իր երախտագիտությունը հայտնելով բոլոր նրանց, ով «չվարանեց իր կարծիքը հայտնել Ռիոյի Օլիմպիական խաղերում իր եզրափակիչ գոտեմարտի վերաբերյալ»:

Председатель Федерации борьбы Сербии Желько Трайкович считает, что в решающем поединке в финале армянский и сербский спортсмен были равны по силе и предлагает поставить точку в споре.
Армянский борец Мигран Арутюнян из-за несправедливого судейства в финале на Олимпиаде в Рио лишился золотой медали, став серебряным призером Олимпиады в Рио-де-Жанейро. Судьи признали победителем серба Давора Штефанека. Болельщики открыли петицию в поддержку Арутюняна на сайте change.org, ее подписали более 35 тысяч. Многие спортивные комментаторы разделяют мнение, что Мигран Арутюнян — истинный победитель Олимпийских игр.
Трайкович поздравил борца греко-римского стиля Миграна Арутюняна и всю армянскую сборную.
«Армянский стиль борьбы феноменален, мы восхищаемся им, и каждое выступление спортсменов из этой страны — синоним настоящей греко-римской борьбы. Это действительно выдающаяся команда, и мы стараемся равняться на нее», — сказал Трайкович, передат Sputnik-Армения.
Однако Трайкович считает, что и Давор Штефанек ничем не уступает Арутюняну и на всех этапах одержал убедительные победы, набрав 24 очка в поединках с борцами мирового уровня — Томохиро Иноэ, Франком Штеблером и Шмига Болквадзе.
«Финал — это особый поединок, он иногда выигрывается с помощью отлично продуманной тактики. Если бы после финала судьи подняли вверх руку Арутюняна, это тоже было бы справедливо, потому что борцы были равны по силам», — говорит глава Федерации борьбы Сербии.
Он считает, что в отдельные моменты инициатива была у Арутюняна, но точно также в отдельных эпизодах инициативу брал Штефанек, который вел поединок очень мудро с точки зрения тактики.
«Я думаю, в этой ситуации, при счете 1:1, когда всё решают нюансы, нечестно умалять успех Штефанека, который прекрасно провел все матчи и на равных сражался в финале», — отметил Трайкович.
По его словам, Арутюнян, несомненно, один из лучших спортсменов в этой весовой категории, а следить за его поединками — одно удовольствие. Он также выразил уверенность, что армянского борца ждет блестящая карьера. «Я понимаю возмущение и недовольство болельщиков из Армении, потому что в этой стране греко-римская борьба — это национальный спорт. Но надо понимать, что финалы выигрываются и отличной тактикой», — сказал Трайкович.
Он призвал на этом поставить точку и ждать новых поединков этих двух спортсменов, в которых будет больше впечатляющих моментов и захватов, потому что Штефанек и Арутюнян относятся к одному типу борцов.
В то же время болельщики Миграна Арутюняна и все армянское общество призывают Национальный Олимпийский комитет Армении подать иск в Спортивный арбитражный суд, для обжалования несправедливого судейства в рамках XXXI летних Олимпийских игр в Рио.