24 Օգոստոս 2016 - 09:46 AMT
Կազմակերպված հանգստի մեկնող ռուս զբոսաշրջիկների քանակը Թուրքիայում 2016-ին նվազել է 35%-ով 2015-ի առաջին 7 ամիսների ցուցանիշների համեմատ:
Բացի այդ, 15 %-ով նվազել է զբոսաշրջիկների հոսքը Թուրքիա Գերմանիայից: 8,2 %-ով նվազել է կազմակերպված զբոսաշրջիկների հոսքը Բուլղարիայից, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայից` 6,8 %-ով, Նիդերլանդներից` 2,5 %-ով: Բացի այդ, Անթալիայում կտրուկ նվազել է նաև ինքնուրույն ժամանող զբոսաշրջիկների քանակը: Ըստ փորձագետների, հունվարից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում զբոսաշրջիկների հոսքն այդ հանգստավայրում նվազել է 48 %-ով` 2015-ի նույն շրջանի համեմատ:
Մասնագետները կարծում են նաև, որ օգոստոսին Անթալիա կայցելի 710.00 հանգստացող: 2015-ի նույն ամսում այդ հանգստավայրում հանգստացել է 1,3 մլն մարդ: 2015-ի 8 ամսում Անթալիայում է հանգստացել 7,4 մլն մարդ: Իսկ 2016-ին այդ նույն ցուցանիշը կկազմի մոտ 3,9 մլն, կարծում են Turizmdatabank-ի վերլուծաբանները, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Հուլիսի վերջում ՌԴ զբոսաշրջիկների ասոցիացիան հայտնեց Թուրքիայում ռուս զբոսաշրջիկների քանակի 8-անգամյա անկման մասին: 2015-ի 1,5 մլն ռուս հանգստացողի դիմաց 2016-ի նույն ժամանակահատվածում հանգստացողների քանակը նվազել է մինչև 184.000:

24 Август 2016 - 09:12 AMT
Число организованных российских туристов в Турции упало в 2016-м году на 35 % в сравнении с показателями за первые семь месяцев 2015 года.
Кроме того, на 15 % снизился турпоток в республику из Германии. На 8,2 % упало количество прибытий организованных путешественников из Болгарии. В список также вошли Великобритания (6,8 %) и Нидерланды (2,5 %).
Кроме того, о резком падении количества как организованных, так и самостоятельных туристов, побывавших в Анталье. По прогнозам экспертов портала, с января по август турпоток на турецкий курорт снизится на 48 % в сравнении с аналогичным периодом 2015 года.
Специалисты также полагают, что в этом августе Анталью посетят 710 тысяч отдыхающих. За аналогичный месяц 2015 года на курорте побывали более 1,3 миллиона человек. Всего за восемь месяцев 2015 года в турецкий город съездили 7,4 миллиона иностранцев. Этот же показатель в 2016 году составит порядка 3,9 миллиона человек, считают аналитики Turizmdatabank, передает Lenta.ru.
В конце июля Ассоциация туроператоров России (АТОР) сообщила о падении в восемь раз числа отдыхающих из РФ в Турции. С почти 1,5 миллиона путешественников в первую половину 2015 года этот показатель снизился до 184 тысяч человек в 2016 году.