Թուրքիան ցանկանում է միանալ Եվրասիական միությանը: Այդ մասին հայտարարել է երկրի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեկչին Daily Sabah-ին տված հարցազրույցում:
«Մինչ ռուսական ինքնաթիռի խոցումը 2015-ի նոյեմբերին, մենք բանակցում էինք Ռուսաստանի հետ առևտրի ազատ գոտու ստեղծման մասին: Պուտինի Թուրքիա կատարած վերջին այցի ժամանակ մենք շրջանակային համաձայնագիր ստորագրեցինք ՌԴ էկոնոմիկայի նախարարի հետ: Հիմա մենք կվերսկսենք բանակցությունները ՌԴ հետ ազատ առևտրի գոտու մասին»,-ասել է Զայբեկչին:
Նա նշել է, որ Թուրքիան ձգտում է որքան հնարավոր է շուտ ավարտին հասցնել բանակցությունները: «Առևտրի ազատ գոտին կներառի ծառայությունների և ներդրումների առաջին հատվածը: Հետագայում մենք մտադիր ենք ներառել նաև արդյունաբերական արտադրությունը, մասնավորապես, գյուղատնտեսությունը»,-ասել է նախարարը:
«Ռուսաստանը գլխավորում է ԵՏՄ-ն, որին անդամակցում են նաև Բելառուսը, Ղրղզստանը, Ղազախստանը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը (խմբ.`Ադրբեջանը ԵՏՄ անդամ չէ): Անշուշտ, մենք ցանկանում ենք միանալ ԵՏՄ-ին` չվնասելով ԵՄ-ին լիիրավ անդամակցության գործընթացին և չխախտելով Մաքսային միությունը»,-ասել է Զայբեկչին:
ԵՏՄ-ն ստեղծվել է Մաքսային միության և Միասնական տնտեսական տարածքի բազայի վրա և գործում է 2015-ի հունվարի 1-ից: ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտի ստեղծելու ցանկություն է հայտնել ավելի քան 40 երկիր և միջազգային կազմակերպություն, այդ թվում Չինաստանը, Թաիլանդը, Եգիպտոսը, Հնդկաստանը:

Турция хочет присоединиться к Евразийскому союзу. Об этом заявил министр экономики страны Нихат Зейбекчи в интервью Daily Sabah.
«До того, как был сбит российский самолет 24 ноября 2015 года, мы вели переговоры о создании зоны свободной торговли с Россией. Во время последнего визита Путина в Турцию мы подписали рамочное соглашение с российским министром экономики. Теперь мы возобновили переговоры о свободной торговле с Россией»,- сообщил Зайбекчи.
Он отметил, что Турция стремится завершить эти переговоры как можно скорее.
«Зона свободной торговли будет охватывать первый сектор услуг и инвестиций. В дальнейшем мы планируем включить также промышленное производство, в частности сельскохозяйственный сектор»,- отметил министр.
«Россия возглавляет Евразийский таможенный союз, в который входят такие страны, как Беларусь, Кыргызстан, Казахстан, Армения и Азербайджан (ред. – Азербайджан не входит в ЕАЭС). Конечно, мы хотим присоединиться к Евразийскому союзу, не навредив процессу полноправного членства в ЕС, и не нарушив Таможенный союз»,- отметил Зайбекчи.
ЕАЭС был создан на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и действует с 1 января 2015 года. Членами ЕАЭС являются Армения, Белоруссия, Казахстан, Россия и Кыргызстан. Ранее желание создать ЗСТ с ЕАЭС уже выразили более 40 стран и международных организаций, в том числе Китай, Таиланд, Египет, Индия.