Իտալիայի կենտրոնական հատվածում նոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել 4,9 մագնիտուդ հզորությամբ, հայտնում է RAI News հեռուստաալիքը: Հետցնցումները զգացվել են բավականին մեծ տարածքում, այդ թվում նաև Հռոմում:
Զոհերի թիվը հասել է 45-ի: Այդ մասին հայտարարել է երկրի քաղաքացիական պաշտպանության ծառայության ներկայացուցիչ Իմմակոլատա Պոստիլիոնին: Ըստ գերատեսչության, 28 մարդ զոհվել է Ակկումոլիից Ամատրիչե ընկած տարածքում, ևս 17 դի է հայտնաբերվել Արկուատա դել Տրոնտո քաղաքի շրջանում:հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլային՝ Իտալիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի կապակցությամբ, որը տասնյակ մարդկային զոհերի և ավերածությունների պատճառ է դարձել:
Որոշ լեռնային բնակավայրերի տեղանքը դժվարացնում է որոնողափրկարարական աշխատանքների իրականացումը:
6.0 մագնիտուդով առաջին ստորերկրյա ցնցումը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով 03:36-ին: էպիկենտրոնը Լացիո շրջանի Ակկումոլի քաղաքի մոտ է եղել` մոտ 4 կմ խորությամբ: 5,4 մագնիտուդով երկրորդ ցնցումը գրանցվել է 04:34-ին Ումբրիա շրջանում:Ցնցումները զգացվել են նաև Հռոմում և Բոլոնիայում: Ըստ հաղորդագրությունների, ավերածություններ կան Լացիոյում, Ումբրիայում և Մարկեում:
Վնասվել են շենքեր, ճանապարհներ և կամուրջներ: Ըստ պաշտոնական իշխանությունների, փլատակների տակ դեռևս մարդիկ կան: Հիմնականում տուժել են լեռնային տեղանքում գտնվող Ամատրիչե և Ակկումոլի բնակավայրերը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնեց, որ Ճշտվում է Իտալիայում երկրաշարժից տուժածների թվում ՀՀ քաղաքացիների և հայերի առկայությունը:

Новое землетрясение магнитудой 4,9 произошло в центре Италии, сообщает телекомпания RAI News.
По ее данным, повторные подземные толчки (афтершоки) ощущались на обширной территории, в том числе в Риме.
Число пострадавших в результате ночных подземных толчков в Италии достигло 45 человек. Об этом заявила представитель службы гражданской обороны страны Иммаколата Постильони, пишет ТАСС.
По данным ведомства, 28 человек погибли на территории от Аккумоли до Аматриче, еще 17 тел обнаружены в районе города Аркуата-дель-Тронто и доставлены с морг местной больницы.
Постильони подчеркнула, что расположение некоторых горных населенных пунктов затрудняет поисково-спасательные операции.
Число погибших в результате землетрясения может увеличиться, так как многие все еще числятся пропавшими без вести.
Подземный толчок магнитудой 6,0 произошел в Италии 24 августа в 03:36 (04:36 мск), затем последовал второй толчок магнитудой 5,4. Землетрясение, затронувшее обширную зону Апеннинского хребта, почувствовали во многих городах – Перудже, Риети, Норче. Эпицентр подземных толчков находился в провинции Рьети на глубине 4 км.
Сообщается о поврежденных зданиях, дорогах и мостах. По данным официальных властей, под обломками остаются люди. Операцию по спасению затрудняет то, что многие затронутые стихией районы труднодоступны. В наибольшей степени пострадали населенные пункты, расположенные в горной местности, – Аматриче, Аккумоли. Подземные толчки ощущались и в Риме.