25 Օգոստոս 2016 - 12:05 AMT
Մոսկվայի կենտրոնում բանկի շենքում պատանդներ վերցրած հայ գործարար Արամ Պետրոսյանը հարցաքննության ժամանակ ամբողջությամբ ընդունել է մեղքը: Այդ մասին ասել է ՌԴ Քննչական կոմիտեի Մոսկվայի բաժնի ղեկավարի ավագ օգնական Յուլիա Իվանովան, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Իվանովան հավելել է, որ քննությունը պատրաստվում է օգոստոսի 26-ին Պետրոսյանի կալանավորման մասին միջնորդագիր ներկայացնել դատարան:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սննկացած հայ գործարար Արամ Պետրոսյանը, որն օգոստոսի 24-ին պատանդներ էր վերցրել Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող բանկում, կարող է խուսափել պատանդներ վերցնելու համար պատժից, քանի որ կամավոր ազատ է արձակել մարդկանց: Պետրոսյանն առաջին ցուցմունքներն է տվել ոստիկանությունում և հայտարարել է, որ մտադիր չէր սպանել պատանդներին: «Նրա խոսքերով, ինքն ընդամենը ցանկացել է ուշադրություն հրավիրել իր խնդրի վրա»,-ասել է Մոսկվայի Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Յուլիա Իվանովան:
Աղբյուրն իրավապահ մարմիններում ասել է, որ 4 տարի առաջ Պետրոսյանի մոտ խնդիրներ են առաջացել բիզնեսի հետ կապված, նա պարտքեր է կուտակել: Այդ ժամանակվանից Պետրոսյանը կանոնավոր կերպով նախաձեռնություններ է ներկայացնում պետական մարմիններին, որոնք ուղղված են ձեռնարկատերեի աջակցությանը: «Հավանաբար, ոչ մի պատասխան չստանալով, Պետրոսյանը որոշել է այդ եղանակով ուշադրություն հրավիրել իր խնդիրների վրա»,-ասել է աղբյուրը:
Օգոստոսի 24-ին Պետրոսյանը տեսահոլովակ էր տեղադրել YouTube-ում` զգուշացնելով, որ «դիմելու է ՌԴ ՔՕ կտրուկ, աղմկահարույց խախտման»:

Мужчина, захвативший заложников в здании банка в центре Москвы, в ходе допроса полностью признал вину. Об этом сообщила старший помощник руководителя столичного главка Следственного комитета Юлия Иванова, передает «Интерфакс».
По ее словам, предприниматель Арам Петросян дал изобличающие себя показания. Иванова добавила, что в связи со значительным объемом следственных действий ходатайствовать перед судом об аресте планируется 26 августа.
24-го августа вечером в отделение «Ситибанка» на Большой Никитской улице в центре Москвы зашел мужчина, на шее которого была закреплена коробка с проводами. Он угрожал взорвать себя. В этот момент в помещении банка находились четыре человека. В течение вечера мужчина отпустил всех заложников.
По предварительным данным, захватчиком оказался 55-летний предприниматель Арам Петросян, у которого возникли проблемы с бизнесом. «Четыре года назад у него возникли проблемы с бизнесом, и он залез в долги», – сказал источник в правоохранительных органах.
По словам источника, с тех пор Петросян регулярно направляет в органы государственной власти инициативы по поддержке предпринимателей. «По всей видимости, не получив никакого ответа, Петросян решил обратить на себя внимание, совершив нападение на банк», – сказал источник.
24 августа Петросян разместил в YouTube видеоролик, в котором предупредил, что «пойдет на резкое, резонансное нарушение Уголовного кодекса РФ».