Հալեպի հայկական թաղամասերը օգոստոսի 24-ին ընդդիմադիր զինյալների հրթիռային հարձակումների թիրախում են հայտնվել, հայտնում է Tert.am-ը «Արևելք»-ի վրա հղումով:
Ինչպես հայտնել է աղբյուրը, օգոստոսի 24-ին կեսօրից հետո պայթուցիկներ են ընկել Թելեֆոն Հաուայի շրջանում՝ պատճառելով նյութական ծանր վնասներ:
Տեղեկանալով, որ հրթիռներն ընկել են Հալեպի Հայ ավետարանական եկեղեցու հարակից տարածքում՝ «Արևելք»-ը կապ է հաստատել Սիրիայի Հայ ավետարանական համայնքի նախագահ Վերապատվելի Հարություն Սելիմյանի հետ: Վերջինս հաստատել է, որ հրթիռների հետևանքով մարդկային կորուստներ չեն եղել:
Նա հավելել է նաև, որ Հալեպի հայկական շրջանակների համար օգոստոսի 24-ը շատ ծանր օր է եղել: Նա մասնավորապես ասել է. «Այսօր բավական դժվար օր էր մեզ համար, և երկու հրթիռ ընկավ մեր եկեղեցու մոտ: Դպրոցի վերին հարկում մեծ թվով երեխաներ քննություն էին հանձնում, և նրանք հրաշքով փրկվեցին»:
Սելիմյանը, ով հրթիռակոծությունից անմիջապես հետո հասել է դեպքի վայր, նկատել է, որ հրթիռները մեծ նյութական վնաս են պատճառել:
Ինչպես նշում է լրատվամիջոցը, Հալեպի տարբեր շրջաններ ևս ենթարկվել են ծանր հրթիռակոծության, ինչի հետևանքով 6 մարդ է զոհվել, տասնյակ քաղաքացիներ՝ վիրավորվել:
ՄԱԿ հումանիտար օգնության համակարգող Սթիվեն Օ’Բրայանն իրավիճակը Սիրիայում մեր ժամանակների ամենալայնածավալ հումանիտար ճգնաժամն է համարել և զգուշացրել է հրատապ միջոցների անհրաժեշտության մասին, քանի որ պաշարված շրջանների հարյուր հազարավոր բնակիչների փրկության համար սննդամթերք, ջուր և դեղորայք է պետք:

26 Август 2016 - 07:45 AMT
Армянские кварталы Алеппо 24 августа стали мишенью ракетных нападений оппозиционных боевиков, передает Tert.am со ссылкой на «Аревелк».
Как сообщил источник, 24 августа после полудня взрывчатки упали в районе Телефон Хауа, нанеся крупный материальный урон.
Узнав о том, что ракеты упали недалеко от Армянской Евангелической церкви Алеппо, издание «Аревелк» установило связь с руководителем Армянской Евангелической общины Сирии Преподобным Арутюном Селимяном. Последний подтвердил, что человеческих потерь в результате ракетного обстрела не было.
Он добавил также, что для армян Алеппо 24 августа стало очень тяжелым днем. Он сказал, в частности: «Сегодня был крайне тяжелый для нас день, и две ракеты упали возле нашей церкви. На верхнем этаже школы дети сдавали экзамен, и им чудом удалось спастись».
Селимян, который прибыл на место происшествия сразу после ракетного обстрела, отметил, что ракеты нанесли большой материальный ущерб.
Как отмечает издание, различные районы Алеппо также были подвергнуты интенсивному ракетному обстрелу, вследствие чего погибли 6 человек, ранения получили десятки граждан.
Координатор гуманитарной помощи ООН Стивен О'Брайен назвал ситуацию в Сирии самым масштабным гуманитарным кризисом нашего времени и предупредил о необходимости срочных мер по спасению сотен тысяч жителей осажденных районов, которым нужны продовольствие, вода и медикаменты.
Восточную часть города контролируют силы оппозиции, однако уже несколько недель ее осаждают правительственные войска. Таким образом, в ловушке оказались 250 000 человек. Правительство контролирует западные районы города, где по-прежнему проживают более миллиона человек. Алеппо – крупнейший город Сирии и до войны являлся ее коммерческой столицей.
Читайте также:ООН: Алеппо угрожает масштабная гуманитарная катастрофа, необходимо временное прекращение огня