26 Օգոստոս 2016 - 09:13 AMT
ԵՄ-ն էլեկտրոնային գրանցման նոր կանոններ է պատրաստում երրորդ երկրների այն քաղաքացիների համար, որոնք իրավունք ունեն մուտք գործել Եվրամիության տարածք առանց մուտիք վիզայի, հայտնում է Korrespondent.net-ը:
Եվրահանձնաժողովն առաջարկություններ է պատրաստում, որոնք նախաձեռնել են Ֆրանսիան ու Գերմանիան` ստեղծելու համար «Ճամփորդությունների գրանցման եվրոպական էլեկտրոնային համակարգ`European ESTA: Այն նմանակում է ԱՄՆ նույնատիպ համակարգը, որով օտարերկրացի քաղաքացիներից պահանջվում է առցանց միջոցով նախապես իրազեկել ուղևորության մասին, եթե չի պահանջվում մուտքի արտոնագիր, ինչպես նաև 14 եվրո վճարել երկիր մուտք գործելու համար:
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ղեկավարները կներկայացնեն այդ նախաձեռնությունն անդամ երկրների իրենց պաշտոնակիցներին ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովից առաջ, որը կայանալու է սեպտեմբերի 16-ին Բրատիսլավայում, իսկ Եվրահանձնաժողովը համապատասխան օրենսդրական առաջարկները կներկայացնի նոյեմբերին:
ԵՄ տարածք մուտք գործելու կարգի կատարելագործումը պայմանավորված է ահաբեկչությանը հակազդելու անհրաժեշտությամբ: Ուկրաինան, օրինակ, արդեն առաջին տարին չէ, որ սպասում է Եվրամիության հետ մուտքի արտոնագրերի չեղարկմանը:

26 Август 2016 - 08:19 AMT
В ЕС готовят новые правила электронной авторизации для граждан третьих стран, имеющих право безвизового въезда на территорию союза, передает Korrespondent.net.
Еврокомиссия готовит предложения, инициированные Францией и Германией по созданию «Европейской электронной системы авторизации путешествий» (European ESTA). Она смоделирована с аналогичной системы США, что требует заблаговременного онлайн-уведомления о путешествии от иностранных граждан, для которых нет визовых требований, а также оплату в 14 евро перед въездом на территорию.
Отмечается, что лидеры Франции и Германии расскажут о такой инициативе своих коллег из стран-членов перед неформальным саммитом ЕС, который состоится 16 сентября в Братиславе, а Еврокомиссия внесет соответствующие законодательные предложения в ноябре.
Целью совершенствования порядка прибытия на территорию ЕС является противодействие терроризму.
Украина уже не первый год ждет отмены виз с ЕС. По словам посла союза в Украине Яна Томбинского, для этого осталось выполнить последнее условие – запустить систему электронного декларирования.