Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չեն պայմանավորվել Սիրիայի տարածքում թուրքական զինված ուժերի գործողության վերաբերյալ: Մոսկվան իր համաձայնությունը չի տվել: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Աշխարհաքաղաքական խնդիրների ակադեմիայի նախագահ, գեներալ-գնդապետ Լեոնիդ Իվաշովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Քաղաքականության մեջ ճշմարտությունը միշտ քիչ է, իսկ այդ հարցում թուրքական կողմից ճշմարտություն ընդհանրապես չկա, որովհետև պայքարն ԻՊ դեմ, թուրքական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունները, թե Էրդողանի և Պուտինի միջև պայմանավորվածություն կա, այդ ամենը սուտ է»,-ասել է Իվաշովը:
Նա նշել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների հանդիպմանը «քննարկվել են ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ գործողություններին առնչվող սկզբունքային հարցեր»` առաջին հերթին խոսքը ԻՊ մասին է եղել:
«Սակայն Ռուսաստանը համաձայնություն չի տվել այս գործողությանը և չէր կարող տալ: ՌԴ-ն խստորեն պահպանում է միջազգային իրավունքի նորմերն ու ՄԱԿ կանոնադրությունը… Թուրքիան իր գործողություններով նպաստում է գործող իրավական համակարգի փլուզմանը տարածաշրջանում»,-ասել է Իվաշովը:

Лидеры России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган не договаривались по поводу операции турецких вооруженных сил на территории Сирии, Москва не давала согласия на это. Об этом 26 августа заявил президент Академии геополитических проблем, генерал-полковник Леонид Ивашов.
«В политике всегда мало правды, а в этом вопросе с турецкой стороны правды вообще нет. Потому что борьба с ИГ, отсылка турецких СМИ к тому, что есть договоренность Эрдогана с Путиным, — все это ложь», — сказал Ивашов, пишет РИА Новости.
Он подчеркнул, что в ходе встречи в Санкт-Петербурге в начале августа президенты России и Турции «обговорили принципиальные вопросы о действиях против террористических организаций», прежде всего против «Исламского государства».
«Но Россия согласия на эту операцию не давала и не могла дать. Потому что Россия строго чтит нормы международного права и устав ООН… Турция своими действиями, чем бы она ни руководствовалась, способствует разрушению существующей правовой системы в регионе», — отметил Ивашов.