Քրդերին չի կարելի օգտագործել Սիրիայի մասնատման համար` դա շղթայական ռեակցիա կառաջացնի, ինչը դա ոչ մեկի շահերից չի բխում: Այսպիսի հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ բանակցությունների ավարտին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Վստահ եմ, որ քրդերը պետք է սիրիական պետության մաս կազմեն, խնդրի լուծման մի մասը լինեն, ոչ թե վերածվեն մի գործոնի, որը կօգտագործվի Սիրիան պառակտելու համար: Իսկ դա շղթայական ռեակցիա կառաջացնի ամբոջղ տարածրջանում, դա ոչ ոքի շահերից չի բխում»,-ասել է Լավրովը:
Նա հավելել է նաև, որ Սիրիայի ղեկավարության համաձայնությամբ այդ երկրում միայն ռուսական և իրանական զորամիավորումներ կան:
«Սիրիայում բազմաթիվ երկրների զինվորականներ կան, զինված ուժեր, որոնք այնտեղ են առանց Սիրիայի ղեկավարության համաձայնության: Սիրիայի ղեկավարությունը համաձայնություն է տվել միայն ռուսական և իրանական զորակազմերի ներկայությանը»,-ասել է Լավրովը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ: Նշվում է, որ նախագահները հանգամանալից զրույց են ունեցել Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Էրդողանն իրազեկել է Պուտինին Ջերաբլուսում ռազմական գործողության ընթացքի մասին, հայտնել է Lenta.ru-ն:
Մինչդեռ ՌԴ Աշխարհաքաղաքական խնդիրների ակադեմիայի նախագահ, գեներալ-գնդապետ Լեոնիդ Իվաշովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չեն պայմանավորվել Սիրիայի տարածքում թուրքական զինված ուժերի գործողության վերաբերյալ: Մոսկվան իր համաձայնությունը չի տվել:

Курдов нельзя использовать для раздела Сирии, это повлечет цепную реакцию во всем регионе, а в этом никто не заинтересован. Такое заявление сделал глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Я убежден, что курды должны оставаться частью сирийского государства, частью решения проблемы, а не фактором, который будет использоваться для того, чтобы Сирию расколоть, потому что это повлечет за собой цепную реакцию по всему региону, никто в этом не заинтересован», — сказал Лавров по итогам переговоров с госсекретарем США Джоном Керри, передает РИА Новости.
Он также отметил, что только российский и иранский контингенты находятся в Сирии с согласия руководства этой страны.
«В Сирии на земле немало стран представлены своими военными, вооруженными силами, которые туда вошли без согласия сирийского руководства. С согласия сирийского руководства там находятся только российские, иранские контингенты»,- отметил Лавров.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и российский лидер Владимир Путин 26 августа договорились активнее работать над доставкой гуманитарной помощи в Алеппо.Телефонный разговор состоялся по инициативе турецкой стороны. Лидеры двух стран, в частности, обсудили двусторонние отношения и ситуацию в Сирии. Эрдоган проинформировал Путина о ходе военной операции в сирийском городе Джераблус, расположенном на границе с Турцией.
Между тем,президент Академии геополитических проблем, генерал-полковник Леонид Ивашов заявил, что лидеры России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган не договаривались по поводу операции турецких вооруженных сил на территории Сирии, Москва не давала согласия на это.