Ինտերպոլը հրաժարվել է մեկնաբանել Երևանում ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովի ձերբակալության հարցը: «Ինտերպոլը հետաքննություններ չի իրականացնում և բերման չի ենթարկում` դրանով զբաղվում է կազմակերպության անդամ 190 երկրի ոստիկանությունն ըստ ազգային օրենսդրության: Ուստի, խորհուրդ ենք տալիս դիմել ՀՀ կամ ԱՄՆ իշխանություններին»,-ասել են կազմակերպության կենտրոնակայանում ի պատասխան Միրոնովի ձերբակալության հետ կապված իրավիճակը մեկնաբանելու և նրա հետախուզման մեջ Ինտերպոլի մասնակցության վերաբերյալ հարցին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Երևանում ձերբակալված Սերգեյ Միրոնովի կինը` Յուլիան, իր հերթին հայտնել է, որ աջակցություն է ստանում ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից:
«Ինձ թույլ են տվել տեսակցել ամուսնուս հետ, նրան թույլ են տվել տեսակցել ՌԴ հյուպատոսի հետ: Հայկական կողմը չի խոչընդոտում, ավելի շուտ` աջակցում է: Սակայն, միևնույն ժամանակ հասկանում եմ, որ, հավանաբար, նրանք ստիպված էին ձերբակալել ամուսնուս, քանի որ հարցում էր ստացվել Ինտերպոլից»,-ասել է Յուլիա Միրոնովան:
Մեկուսարանում Միրոնովին լավ են վերաբերվում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ամուսինս ոչ մի կապ չունի ամերիկացիների և ԱՄՆ հետ: Մենք ապրել ենք սովորական ընտանիքի պես` ես տնային տնտեսուհի եմ, մենք 2 փոքրահասակ երեխա ունենք: Նա աշխատում էր մոսկովյան ՏՏ ոլորտի ընկերությունում, աշխատանքի գնում բոլորի պես` երկուշաբթիից ուրբաթ, առավոտից մինչև երեկո: Ինձ համար սա շոկ է, ես չեմ հասկանում, ինչ կապ նա կարող է ունենալ ԱՄՆ հետ»,-ասել է Յուլիան:
Միրոնովները սպասում են դատի, որը կայանալու է օգոստոսի 29-ին` հավանաբար, ինչ-որ պաշտոնական փաստաթղթեր կներկայացվեն և կորոշվի Սերգեյին ԱՄՆ-ին արտահանձնելու հարցը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ հարցումով Հայաստանում ձերբակալվել է ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովը: Նրա փաստաբան Կարեն Ներսեսյանը հայտարարել է, որ ռուսաստանցուն կասկածում են փողեր լվանալու և ռազմական տեխնոլոգիաների ապօրինի փոխանցման մեջ: Այժմ Միրոնովը ձերբակալված է և գտնվում է քննչական մեկուսարանում: Նրա արտահանձնման հարցը կորոշվի օգոստոսի 29-ին:

Интерпол отказался комментировать информацию о задержании российского гражданина Сергея Миронова в Ереване.
«Интерпол не ведет расследований и не осуществляет задержаний — этим занимается полиция в наших 190 странах-членах организации, в соответствии с национальными законодательствами. В связи с этим мы рекомендуем вам обратиться к властям Армении и/или США», — сообщили в штаб-квартире организации в Лионе на просьбу прокомментировать ситуацию с задержанием Миронова и пояснить, участвовал ли Интерпол в его розыске, передает РИА Новости.
В свою очередь, жена задержанного в столице Армении гражданина РФ Сергея Миронова Юлия сообщила, что чувствует поддержку со стороны армянских правоохранительных органов.
«Мне позволили увидеться с мужем, разрешили ему также встретиться с консулом РФ. Армянская сторона никак не мешает, скорее поддерживает. Но в то же время я понимаю, что они, видимо, вынуждены были задержать, поскольку такой вот запрос поступил от Интерпола», — сказала Юлия Миронова.
В КПЗ к Миронову относятся хорошо, Юлии даже разрешили принести супругу, который впервые в Армении, шашлык, чтобы он мог хотя бы армянскую кухню попробовать.
«Мой муж никоим образом не был связан с американцами и США, вообще никаким. Мы жили как обычная семья, я домохозяйка, у нас двое маленьких детей. Он работал в ИТ-компании в Москве, ходил на работу, как обычный человек — с понедельника по пятницу, с утра до вечера. Для меня это полный шок, я вообще не понимаю, как он мог быть связан с Соединенными Штатами», — отметила Юлия.
Мироновы ждут суда, который должен состояться 29-го августа. Тогда и должны будут появиться какие-то официальные документы и может решиться вопрос о выдаче Сергея США.
Ранее сообщалось, что в Армении по запросу США задержан москвич Сергей Миронов. Его адвокат Карен Нерсесян заявил, что россиянина подозревают в отмывании денежных средств и незаконной передаче военных технологий. Сейчас Миронов арестован и находится в следственном изоляторе. Решать вопрос о его выдаче США суд будет, вероятно, 29-го августа.