29 Օգոստոս 2016 - 10:02 AMT
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտնել է, որ Մոսկվայում պահեստի հրդեհման հետևանքով զոհված Ղրղզստանի 14 քաղաքացու մահվան համար մեղավորները կենթարկվեն պատասխանատվության: Այդ մասին նա հայտարարել է Ղրղզստանի ԱԳ նախարար Էրլան Աբդիլդաևի հետ հեռախոսազրույցում:
«Օգոստոսի 28-ին ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Ղրղզստանի ԱԳ նախարար Աբդիլդաևի հեռախոսազրույցը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Լավրովն իր ցավակցությունն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին ու մերձավորներին»,-ասվում է Ղրղզստանի ԱԳՆ կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Օգոստոսի 27-ի առավոտյան պահեստ է բռնկվել Մոսկվայի հյուսիս-արևելքում: Հրդեհը համարվել է բարդության երկրորդ աստիճանի: 14 մարդ է զոհվել, կան նաև տուժածներ: Հրդեհված պահեստը պատկանում էր «Պեչատնի էքսպրես» տպարանին: Հրդեհը մարվել է: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ բոլոր զոհվածները Ղրղզստանի քաղաքացիներ են: Նրանք աշխատում էին այդ տպարանում:

Глава МИД России Сергей Лавров сообщил, что все виновные в гибели 14 гражданок Киргизии во время пожара на складе в Москве будут привлечены к ответственности. Об этом он заявил во время телефонного разговора с киргизским коллегой Эрланом Абдылдаевым.
«28-го августа по инициативе российской стороны состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Кыргызской Республики Абдылдаева с министром иностранных дел Российской Федерации Лавровым. В ходе состоявшейся беседы Лавров выразил искренние соболезнования родным и близким погибших при пожаре в Москве, который унес жизни 14 молодых киргизстанок»,— говорится в сообщении, опубликованном на сайте МИД Киргизии.
27-го августа в Москве произошел крупный пожар — на Алтуфьевском шоссе сгорело здание склада типографии. 14 из 17 погибших были гражданами Киргизии, еще трое — россияне.