29 Օգոստոս 2016 - 11:58 AMT
Ռուսական արտադրության С-300 համալիրները Իրանը տեղադրել է Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտի շրջանում: Այդ մասին օգոստոսի 28-ին պետական հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է ՀՕՊ ուժերի հրամանատար Ֆարզադ Էսմաիլին:
Հեռուստատեսությունը ցուցադրել է Ֆորդոյի հարևանությամբ տեղադրված համալիրները: Էսմաիլին նշել է, որ այժմ միջուկային օբյեկտը միշտ պաշտպանված կլինի և հայտարարել է, որ Իրանի երկինքը «տարածաշրջանում ամենաանվտանգներից է», հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ավելի վաղ Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Համենեին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն փորձում է խանգարել Թեհրանին ստանալ համալիրները, քանի որ չի ցանկանում ճանաչել Իրանի ինքնապաշտպանության իրավունքը:
Իրանին Ս-300 համակարգերի առաքման պայմանագիրն ուժի մեջ է մտել 2015-ի աշնանը: Մանրամասները չէին հրապարակվում: Ապրիլին ՌԴ նախագահ Պուտինը հանեց Իրանին Ս-300-ի առաքման արգելքը` հիմնավորելով իր որոշումը առաջընթացով Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում:
Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի ու «վեցյակի» (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) բանակցությունները շարունակվում են համապարփակ համաձայնության հասնելու համար: Ըստ 2014-ի պայմանավորվածության, ԱՄՆ ու Եվրամիության պատժամիջոցների թուլացման դիմաց Թեհրանը կդադարեցնի բարձր հարստացված ուրանի արտադրությունը, բացի այդ, նա պետք է կրճատի միջուկային վառելիքի իր պաշարները: 2014-ի նոյեմբերին Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» երկրների բանակցություններում բեկում արձանագրվեց: Կողմերը «գործողությունների ծրագիր» ստորագրեցին:

29 Август 2016 - 11:27 AMT
Российские зенитно-ракетные комплексы С-300, поставленные Ирану, дислоцированы в районе ядерного объекта Фордо. Об этом 28 августа в эфире государственного телевидения Исламской республики заявил командующий силами ПВО Фарзад Эсмаили.
Телевидение показало комплексы, размещенные вблизи Фордо. Эсмаили отметил, что теперь ядерный объект будет всегда под прикрытием, и заявил, что небо над Ираном «является одним из самых безопасных в регионе», передает Lenta.ru .
Ранее верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи заявил, что США пытались помешать Тегерану получить С-300, поскольку не желают признавать за Исламской республикой право на самооборону.
Контракт на поставку в Иран российских зенитных ракетных систем семейства С-300П вступил в силу осенью 2015 года. Подробности соглашения не разглашались. В прессе указывалось, что Ирану могут быть проданы четыре дивизиона системы С-300ПМУ-2 «Фаворит», однако в марте 2016 года глава госкорпорации «Ростех» Сергей Чемезов указал на то, что Иран затребовал предыдущую версию (С-300ПМУ-1).
В апреле 2015 года президент РФ Владимир Путин снял эмбарго на поставку в Иран С-300. Свое решение глава государства обосновал существенным прогрессом в переговорах по иранской ядерной проблеме.
В середине июля 2015 года Тегеран и «шестерка» международных посредников (США, Россия, Китай, Великобритания, Франция, Германия) достигли договоренности по ядерной программе Тегерана. Исламская Республика обязалась превратить завод в Фордо в технологический центр и перестроить реактор в Араке. Отработанное топливо из него пообещали вывозить за пределы страны.