Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության մասին հնարավոր կլինի խոսել, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռանա պաշտոնից: Այդ մասին հայտարարել է թվային տնտեսության և տեղեկատվական հանրության գծով եվրահանձնակատար Գյունտեր Էթինգերը:
«Թուրքիայի հետ լավ հարաբերությունները նախկինի պես կարևոր են ԵՄ համար: Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին այս հանգամանքներում ընդհուպ մինչև հաջորդ տասնամյակ իրատեսական չէ: Այդ մասին հավանաբար հնարավոր կլինի խոսել Էրդողանի հեռանալուց հետո»,- ասել է Էթինգերը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2005 թվականին մեկնարկած բանակցությունները ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ տարաձայնությունների պատճառով բազմիցս են ընդհատվել: ԵՄ-ին անդամակցության շուրջ բանակցությունների 35 գլխից այժմ բանակցությունների համար բաց է միայն 16-ը:

Говорить о вступлении Турции в Евросоюз будет возможным после ухода с поста турецкого президента Тайипа Эрдогана. Об этом заявил европейский комиссар по вопросам цифровой экономики и информационного общества Гюнтер Эттингер.
«Хорошие отношения с Турцией по-прежнему важны для ЕС. Вступление (Турции в ЕС) при нынешних обстоятельствах вплоть до следующего десятилетия нереалистичны. Об этом можно будет говорить, скорее всего, после ухода Эрдогана», — сказал Эттингер, передает РИА Новости.
Переговоры о вступлении Турции в ЕС, начавшиеся только в 2005 году, неоднократно осложнялись разногласиями, которые приводили к их приостановке. На данный момент открыты 16 из 35 глав переговорного досье о вступлении в ЕС.