31 Օգոստոս 2016 - 12:26 AMT
Սեպտեմբերի 2-ին Ուրուգվայում տեղի կունենա համաժողով` նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակին, հայտնում է Prensa Armenia-ն:
«Ղարաբաղին նվիրված համաժողովն Ուրուգվայում մի հարթակ է, որը կհամախմբի հասարակական գործիչների, գիտնականների և օրենսդիրների` նպաստելու համար ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Լեռնային Ղարաբաղի դիրքորոշման առաջխաղացմանը»,-ասվում է համաժողովի կազմակերպումը նախաձեռնած Ուրուգվայի Հայ Դատի հանձնախմբի հաղորդագրության մեջ:
Համաժողովի մասնակիցները գիտական հոդվածներ կհրապարակեն, իսկ համաժողովի շրջանակում կմասնակցեն ԼՂ հիմնախնդրին նվիրված բանավեճին:
Համաժողովն անցկացվում է ՀՀ դեսպանության ֆինանսական աջակցությամբ: Միջոցառմանը կմասնակցի ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, որը կընթերցի ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձը:
Համաժողովին կմասնացեն սենատորներ Ռաֆայել Միշելինին, Ռուբեն Մարտինես Ուելմոն, պատգամավոր Դանիել Ռադիոն (վերջին երկուսն ընդգրկված են Ադրբեջանի «սև ցուցակում»), պատգամավոր Սուսաննա Պերեյրան (նա որպես միջազգային դիտորդ ներկա է եղել ԼՂՀ նախագահի ընտրություններին), պատգամավոր Պաբլո Աբդալան, Ուրուգվայի ԱԳ նախկին փոխնախարար Բելելա Հերարան, պատմաբան Ժերարդո Կաետանոն և մարդու իրավունքների գծով փորձագետ Օսկար Լոպես Գոլդարացենան:
Ապրիլին Ուրուգվայի արտաքին հարաբերությունների նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոան հայտարարել էր, որ Ուրուգվայը ուշադիր հետևում է դեպքերի զարգացմանը, պահպանելով զգուշավոր և հավասարակշռված դիրքորոշում՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ:
Ապրիլի 13-ին Ուրուգվայի Ազատության հրապարակում բողոքի ցույց տեղի ունեցավ ընդդեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի: Ցույցը տեղի է ունեցել ՀՅԴ և ՍԴՀԿ ավանդական կուսակցությունների նախաձեռնությամբ: Բազմաթիվ ուրուգվահայերի հետ մեկտեղ ցույցին մասնակցել է նաև Ուրուգվայի զբոսաշրջության հայազգի նախարար Լիլիան Քեշիշյանը:
Ապրիլի 5-ին Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել ԼՂ շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ` «կոչ անելով կողմերին հարգել հրադադարի համաձայնագիրը, վերջ դնել ռազմական գործողություններին, նվազեցնել լարվածությունը տարածաշրջանում և ուղիներ փնտրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում երկխոսության միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ»:

2 сентября в Уругвае пройдет посвященный Карабаху форум, приуроченный к 25-летию провозглашения Нагорно-Карабахской Республики, передает Prensa Armenia.
«Нагорно-карабахский форум в Уругвае объединит общественных деятелей, ученых и законодателей и будет служить продвижению позиции южно-кавказской страны по мирному урегулирования конфликта между Карабахом и Азербайджаном, который ставит под угрозу стабильность всего Южного Кавказа»,- говорится в сообщении Армянского национального комитета Уругвая, которому принадлежит инициатива организации форума.
Согласно АНК Уругвая, члены форума напишут и опубликуют научные статьи, а в рамках форума будут участвовать в дискуссиях по вопросам Нагорного Карабаха.
Форум проводится при финансовой поддержке посольства Армении. В мероприятии примет участие постпред НКР в США Роберт Аветисян, который зачитает обращение президента НКР Бако Саакяна.
В форуме примут участие также сенатор Рафаэль Мишелини, сенатор Рубен Мартинес Уэльмо и депутат Даниэль Радио (оба последних включены в «черный список» Азербайджана), депутат Сусанна Перейра (одна из международных наблюдателей на президентских выборах в Нагорном Карабахе), депутат Пабло Абдала, бывший заместитель министра иностранных дел Уругвая Белела Херрара, историк Жерардо Каэтано и эксперт по правам человека Оскар Лопес Гольдарацена.
В столице Уругвая Монтевидео 13 апреля 2016 года на центральную площадь вышли сотни армян и людей других национальностей, которые выражали свой протест в связи с агрессией Азербайджана в НКР. В акции протеста приняли участие член Сената Уругвая Рубен Мартинес Уэльмо, депутат Даниэль Ратио, омбудсмен и бывший замминистра ИД Уругвая Белела Херрера, министр по делам молодежи и туризма Лилиан Кешишян, армянские депутаты парламента Антонио Зуламян, Хосе Луис Сатчян и др. Демонстранты несли флаги Армении и НКР, прохожим раздавали листовки с информацией о произошедшем. Молодежь зачитала заявление, в котором осудила апрельскую агрессию Азербайджана в НКР.