31 Օգոստոս 2016 - 08:56 AMT
Նախագահ Բարաք Օբաման 1 տարով երկարացրել է արտակարգ իրավիճակի ռեժիմն ԱՄՆ-ում ահաբեկչության սպառնալիքի հետ կապված, որն ի սկզբանե հայտարարվել էր 2001-ի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո: Հրամանագրում ասվում է, որ արտակարգ իրավիճակի ռեժիմի երկարացումը պայմանավորված է ահաբեկչությունների սպառնալիքով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ահաբեկչական սպառնալիքը, որի պատճառով արտակարգ իրավիճակ հայտարարվեց 2001թ. սեպտեմբերի 14-ին, պահպանվում է: Ոսւտի անհրաժեշտ եմ համարում, որ գործող ռեժիմը երկարացվի ևս մեկ տարով` նաև 2016-ի սեպտեմբերի 14-ից հետո, հաշվի առնելով ահաբեկչության սպառնալիքը»,-ասվում է ԱՄՆ նախագահի հայտարարության մեջ:
Գործող ռեժիմի ժամկետը սպառվում էր 2016-ի սեպտեմբերի 14-ին: Փաստաթուղթը կոնկրետ գործողություններ չի սահմանում ԱՄՆ իշխանությունների համար, սակայն որոշիչ է ահաբեկչական սպառնալիքներին արձագանքելու դեպքում:
2001թ. սեպտեմբերի 11-ի առավոտյան 19 ահաբեկիչներ, որոնք, ենթադրաբար, «Ալ Քաեդայի» անդամներ էին, բաժանվելով 4 խմբի, զավթեցին ԱՄՆ չորս ուղևորատար ինքնաթիռներ, որից երկուսն ուղորդեցին դեպի Նյու Յորաի Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի աշտարակների վրա: Երրորդ ինքնաթիռն ահաբեկիչներն ուղղեցին Պենտագոնի վրա, չորրորդ ինքնաթիռը վայր ընկավ Փենսիլվանիա նահանգի Շենքսվիլ քաղաքի մոտ: Հարձակումների արդյունքում զոհվեց 2974 մարդ, ևս 24-ը անհայտ կորան: Զոհվածների մեծ մասը քաղաքացիական անձիք էին:

Президент США Барак Обама продлил на год действие режима чрезвычайного положения в стране в связи с террористической угрозой, который изначально был объявлен после терактов 11 сентября 2001 года.
В распоряжении главы государства отмечается, что продление режима ЧП и соответствующих полномочий властей вызвано сохраняющейся угрозой терактов, передает РИА Новости.
«Террористическая угроза, которая привела к объявлению чрезвычайного положения 14 сентября 2001 года, сохраняется. Поэтому я посчитал необходимым, чтобы действие чрезвычайного положения продолжалось и после 14 сентября 2016 года с учетом террористической угрозы», – говорится в заявлении президента.
Срок действующего режима истекал 14 сентября 2016 года.
Изначально режим ЧП был объявлен 14 сентября 2001 года президентом США Джорджем Бушем-младшим, после терактов в Нью-Йорке и Вашингтоне. Сам документ не содержит конкретных действий властей США, но является определяющим для принятия соответствующих мер для реагирования на террористические угрозы.
11 сентября 2001 года террористы «Аль-Каиды» захватили несколько пассажирских самолетов и направили их на здания Всемирного торгового центра и Пентагона, жертвами атаки стали 3 тыс человек.