Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը կողմ է, որ Ռուսաստանը վերադառնա G8, սակայն, համարում է, որ դա հնարավոր է միայն Դոնբասում և Սիրիայում իրավիճակների զգալի բարելավումից հետո: «G8 ձևաչափի վերականգնման բանալին Մոսկվայում է»,-ասել է նախարարը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ նրա, հակամարտությունները Սիրիայում և Ուկրաինայում վկայում են, որ Ռուսաստանին չի կարելի հեռացնել «աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունների սերտ համագործակցությունից»:
«Երբ ի վերջո առաջընթաց կգրանցվի Ուկրաինայի արևելյան մասում և Սիրիայում հրադադարի շուրջ բանակցություններում, G7-ի մեր գործընկերներն, անշուշտ, պատրաստ կլինեն խոսել Մոսկվայի հետ»,-ասել է Շտայնմայերը:
Նա նշել է, որ ՌԴ հետ բանակցությունները ծանր են ընթանում, այն փաստը, որ Ղրիմում և Ուկրաինայում ՌԴ-ն խախտել է հիմնական եվրոպական սկզբունքները, ոչ ոք չի ժխտում: «Սակայն, հենց այս իրավիճակից է բխում, որ մենք պետք է շահագրգռված լինենք խուսափելու հետագա սրացումից և թափանցիկություն ապահովենք այնտեղ, որտեղ խախտված է վստահությունը: Սպառազինությունների վերահսկման ոլորտում վերագործարկումը ոչ թե զիջում է Ռուսաստանին, այլ բխում է Եվրոպայի շահերից»,-ասել է Շտայնմայերը:
ԳԴՀ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը հնչել է ԵԱՀԿ կոնֆերանսի նախօրեին, որին մասնակցելու է 57 երկիր, այդ թվում ՌԴ-ն:
2014-ին ՌԴ-ին Ղրիմի միացումից հետո Ռուսաստանը դադարեց մասնակցել «մեծ ութնյակի» հանդիպումներին: Այն ժամանակ գագաթնաժողովը պետք է Սոչիում կայանար, սակայն, արդյունքում «յոթնյակի» հանդիպումն անցավ Բրյուսելում:
2016-ի ապրիլին ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարեց, որ Մոսկվայի համար G8-ն անցյալում է` նշելով, որ այդ հարցը չկա օրակարգում:

31 Август 2016 - 07:57 AMT
Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер выступает за возвращение России в G8, но считает, что это возможно только после существенного прогресса в ситуации в Донбассе и в Сирии.
«Ключ к возвращению формата G-8 находится в Москве», — сказал министр, передает РБК.
По его словам, конфликты в Сирии и на Украине демонстрируют, что Россия не может быть исключена «из тесного сотрудничества крупнейших экономик мира».
«Когда, наконец, будет существенный прогресс по ситуации в восточной части Украины и в переговорах о прекращении огня в Сирии, партнеры по G7, конечно, готовы говорить с Москвой», — подчеркнул Штайнмайер.
Он отметил, что переговоры с Россией идут трудно, и тот факт, что в Крыму и Украине Россия нарушила основные европейские принципы, никто не отрицает.
«Но именно в такой ситуации должно быть в наших интересах — избежать дальнейшей эскалации и создать прозрачность там, где нарушено доверие. Перезапуск в области контроля над вооружениями не является уступкой России, но в интересах всей Европы », — заключил министр.
Издание отмечает, что заявления глава МИД прозвучали накануне Конференции Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), в которой примут участие представители 57 стран, в том числе России.
После присоединения Крыма в 2014 году Россия перестала участвовать во встречах «большой восьмерки». Тогда саммит должен был состояться в Сочи, однако в итоге лидеры «семерки» провели встречу в Брюсселе. В 2015 году лидеры Германии, Франции, Великобритании, Италии, Японии, Канады и США провели саммит в Баварии, в 2016 году — в японской Хиросиме.
Штанмайер неоднократно заявлял о том, что Россия должна вернуться в G8. Тем не менее, в апреле 2016 года замглавы МИДа Сергей Рябков заявил, что для Москвы формат G8 остался в прошлом. В Кремле также признали, что этот вопрос не стоит на повестке дня.