31 Օգոստոս 2016 - 08:04 AMT
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն օգոստոսի 30-ին հայտարարել է, որ ենթադրաբար ամերիկյան օդային հարվածների հետևանքով Սիրիայում սպանվել է խմբավորման առաջնորդներից մեկը:
Ահաբեկչական խմբավորման հետ կապեր ունեցող Amaq լրատվական գործակալությունը հաղորդել է, որ սպանվել է «Իսլամական պետության» խոսնակ և բարձրաստիճան հրամանատար Աբու Մուհամադ ալ-Ադնանին, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարարության անանուն պաշտոնյան Reuters լրատվական գործակալությանը ասել է, որ թիրախավորել էին Աբու Մուհամադ ալ-Ադնանիին: Պաշտոնյան, այդուհանդերձ, չի հաստատել նրա մահը՝ նշելով, որ դրա պաշտոնական հաստատման համար ժամանակ է պահանջվում:
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը 2016-ի մայիսին հայտնել է, որ Իրաքյան Անբար գավառում կոալիցիայի ուժերի ավիագրոհի ժամանակ սպանվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդներից Աբու Վահիբը:
2015-ի հոկտեմբերինիրանական IRNA գործակալությունը հատնել է, որռմբակոծության հետևանքով սպանվել են ալ-Բաղդադիի երեք տեղակալը՝ ալ-Շիշանին, ալ-Սուրին և ալ-Կարբուլին։

В Сирии в городе Алеппо убит один из крупнейших идеологов экстремистской группировки «Исламское государств». Об этом 30 августа сообщила международная организация SITE, исследующая активность исламистов в интернете.
Согласно информации, был убит один из крупнейших полевых командиров ИГ, выступающий в роли пресс-секретаря группировки, Абу Мохаммед аль-Аднани, сообщает Радио «Свобода».
В заявлении министерства обороны США говорится о том, что силы международной коалиции нанесли 30 августа воздушный удар в районе города Эль-Баб, объектом которого был аль-Аднани. Результаты удара, согласно завлению, продолжают анализироваться.
Абу Мохаммед аль-Аднани был одним из крупнейших полевых командиров группировки и выступал в роли так называемого пресс-секретаря. Он часто призывал джихадистов к совершению одиночных терактов в западных странах.
В августе американским беспилотником был убит глава «Исламского государства» в Афганистане и Пакистане. Ранее в Сирии также погиб Абу Умар аш-Шишани, ближайший советник главы группировки.