31 Օգոստոս 2016 - 13:39 AMT
Գերմանիայի խոշորագույն Մայնի Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանն օգոստոսի 31-ին տարհանվել էր պայթյունի սպառնալիքի պատճառով` երբ ուղևորուհիներից մեկը անցնելիս է եղել անցակետով, գործել է մետաղաորսիչ սարքը: Նրան հաջողվել է թաքնվել:
Ավելի ուշ Գերմանիայի դաշնային ոստիկանությունը ձերբակալել է կասկածելի ուղևորուհուն, որի պատճառով տարհանվել էր օդանավակայանը, հայտնում է «Կոմերսանտը» գերմանական Bild-ի վրա հղումով:
Օդանավակայանի աշխատանքը վերսկսվել է Մոսկվայի ժամանակով 13:30-ին:
Ավելի վաղ Գերմանիայում 27-ամյա տղամարդու էին ձերբակալել, որը ահաբեկչություն էր պատրաստում Այզենհյուտենշտադտի քաղաքային տոնակատարության ժամանակ: Նրա բնակարանում պայթուցիկ է հայտնաբերվել:
Հուլիսի 25-ին Գերմանիայի իշխանությունները հայտարարեցին, որ ավելի քան 400 փախստականի կասկածում են ահաբեկիչների հետ կապ ունենալու մեջ: Գերմանիայի քրեական ոստիկանությունը խոստովանել է, որ երկրում շարունակում է բարձր մնալ ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը:

Федеральная полиция Германии задержала пассажирку, из-за которой эвакуировали аэропорт Франкфурта-на-Майне, сообщает «Коммерсантъ» со ссылкой на немецкое издание Bild.
Работа аэропорта возобновилась в 13:30 мск
Крупнейший в Германии аэропорт 31-го августа днем эвакуировали из-за угрозы взрыва: во время прохождения контроля одной из пассажирок сработали рамки металлоискателей. После этого женщина скрылась.
Ранее в Германии задержали 27-летнего мужчину, планировавшего теракт на городском празднике в Айзенхютенштадте, в его квартире обнаружена взрывчатка.
25 июля уголовная полиция Германии сообщила, что заподозрила более 400 беженцев в связях с террористами. Также уголовная полиция Германии признала, что в стране остается высокая террористическая угроза. «Европа и Германия долгое время были доступной точкой для исламистского терроризма», — добавили там.