Ռուս զբոսաշրջիկները Թուրքիայում կկարողանան ազգային արժույթով վճարել: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զայբեկչին: «Ռուսաստանցիները պետք է Թուրքիայում ռուբլիով վճարեն»,-ասել է թուրք նախարարը:
Ըստ նրա, զբոսաշրջային հոսքը Ռուսաստանից Թուրքիա 2016-ի հուլիսի տվյալներով նվազել է 70-80 տոկոսով: Ըստ Զայբեկչիի, նախկի մակարդակի վերականգնմանը կարող է նպաստել ազգային արժույթից օգտվելու հնարավորությունը:
Նախարարը նշել է նաև, որ անվտանգության ոլորտում համատեղ աշխատանք է տարվում ռուս փորձագետների հետ:
Անթալիայի քաղաքապետ Մենդես Տյուրելն իր հերթին ասել է, որ զբոսաշրջիկների հոսքի 66% տոկոսը բաժին է ընկնում ռուսներին: Անթալիայի նահանգապետ Մյունիր Կարաօղլուն նշել է, որ ամեն տարի ավելի քան 3 մլն ռուսաստանցի էր այցելում Անթալիա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի իշխանությունները հավանություն են տվել ՌԴ-ից Թուրքիա շաբաթական 63 չարթերային թռիչքի իրականացմանը:
Կազմակերպված հանգստի մեկնող ռուս զբոսաշրջիկների քանակը Թուրքիայում 2016-ին նվազել է 35%-ով 2015-ի առաջին 7 ամիսների ցուցանիշների համեմատ: 2015-ի 8 ամսում Անթալիայում է հանգստացել 7,4 մլն մարդ: Իսկ 2016-ին այդ նույն ցուցանիշը կկազմի մոտ 3,9 մլն:
Հուլիսի վերջում ՌԴ զբոսաշրջիկների ասոցիացիան հայտնեց Թուրքիայում ռուս զբոսաշրջիկների քանակի 8-անգամյա անկման մասին: 2015-ի 1,5 մլն ռուս հանգստացողի դիմաց 2016-ի նույն ժամանակահատվածում հանգստացողների քանակը նվազել է մինչև 184.000:

31 Август 2016 - 11:31 AMT
Туристы из России смогут расплачиваться в Турции национальной валютой. Об этом заявил министр экономики Турции Нихат Зайбекчи.
«Россияне должны платить в Турции рублями»,— сказал турецкий министр.
По его словам, туристический поток из России в Турцию к июлю 2016-го года упал на 70-80%. По мнению Зайбекчи, восстановлению и повышению уровня должны поспособствовать возможности использования в расчетах между странами национальной валюты.
Также министр отметил, что в направлении безопасности ведется совместная работа с российскими экспертами.
В свою очередь мэр Антальи Мендес Тюрель сказал, что региону принадлежит 66% всего турпотока страны, и в этом объеме подавляющее большинство — россияне. Губернатор Антальи Мюнир Каралоглу отметил, что более 3 млн россиян посещали регион ежегодно, и выразил уверенность, уровень турпотока будет восстановлен и превышен. Ранее стало известно, что власти Турции утвердили выполнение 63 чартерных рейсов в неделю из России, передает Интерфакс.
Россия ограничила чартерные перелеты в Турцию в ноябре 2015-го года. Тогда турецкий истребитель сбил российский бомбардировщик Су-24. Отмечалось, что до этого инцидента Турцию посещали 3-4 млн россиян ежегодно. Сейчас мораторий на чартерные авиаперевозки из России в Турцию снят. Авиакомпании начали подавать заявки на осуществление нерегулярных полетов, а туроператоры готовятся пересадить путешественников на чартеры. Первые чартеры полетят в Турцию 3 сентября.